A szocialista frakció zárta sorait
Egyhangú szavazással úgy döntött az MSZP-frakció, hogy a pénteki rendkívüli parlamenti ülésen bizalmat szavaz Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek és programjának – jelentette be Lendvai Ildikó a közel öt órán át tartó frakcióülés után. A politikus hangsúlyozta, minden hozzászólás, így számos volt megyei közgyűlési elnöké és polgármesteré (akik október elsején posztjukat elveszítették) ennek megerősítését szolgálta. A frakcióvezető szerint azonban támogatásuknak egy feltétele is van, mégpedig az, hogy a kormánykoalíció „az ország számára hasznos és szükséges programjához hozzá kell tenni még színvonalasabb és alaposabb kidolgozó munkát, reformok részleteit”.
Gyurcsány Ferenc szerint a frakcióülésen többek között arról volt szó, hogy az egyensúlyteremtés és a reformok megértetésére nagyobb hangsúlyt kell fordítani, ugyanis azt az emberek nem értik. Fontos pont volt, hogy a megszorításokkal kapcsolatban hol kell nagyobb megértést tanúsítania a kabinetnek. – Okkal kérik rajtunk számon a választók, hogy sokszor összekeveredik a kormány szándéka olyan szakértői véleményekkel, amelyek egyébként távol esnek a megvalósítandó céloktól – fogalmazott Gyurcsány, a fegyelmezetlenség számlájára írva az ilyen eseteket. Hangsúlyozta, abban a lényeges kérdésben, hogy a szocialisták és szabad demokraták most egy növekvő gazdaság feltételeit teremtik meg, egyetértés van. – Nem lebeszélni kívántak a frakcióban a kijelölt úton való haladásról, csak azt kérték, jobban tegyük a dolgunkat – jelentette ki a kormányfő, aki szerint ezen érvek, kritikák figyelembevételével kíván tovább politizálni. Kérdésre, hogy szó volt-e arról, miszerint rendkívüli kongresszuson kellene Gyurcsány Ferenc pozícióját megerősíteni (ezt korábban Jánosi György vetette fel), a miniszterelnök leszögezte: erre akkor lett volna szükség, ha a frakció úgy vélte volna, a kongresszus korábbi mandátumát nem tudná, vagy nem kívánná teljesíteni, erről nincs szó. A miniszterelnök sajnálatát fejezte ki amiatt, ha őszödi szavaival bárkit is megsértett.
Lendvai Ildikó szerint az önkormányzati választás számadatai alapján ellenzéki manipulációnak tűnik, hogy „politikai földindulás, népítélet” történt volna október elsején, amely a kormánnyal szembeni elégedetlenséget jelentené.
A frakcióülés szünetében az Index Horn Gyulát a jelenlegi helyzetről és a balatonőszödi beszédről kérdezte. A volt miniszterelnök három pontban foglalta öszsze véleményét. Szerinte a mostani vitákat mihamarabb le kell zárni. Kettő, mondta, Gyurcsánynak be kell látnia, hogy hibázott, harmadikként pedig európai értelemben példátlannak nevezte Orbán ultimátumát.
Információink szerint a képviselőcsoportból Magda Sándor, Jánosi György és Juhász Gábor fogalmazott meg markánsabb kritikát, ám mindannyian biztosították támogatásukról Gyurcsány Ferencet. Ugyanakkor többször hangos ordibálás hallatszott ki a folyosóra. Szocialista forrásunk szerint elképzelhetetlen, hogy az MSZP kihátráljon a miniszterelnök mögül, mert ez egyet jelentene a „hatalom átadásával”. Informátorunk hozzátette: nem tolonganak a jelöltek a kormányfőségért.
A szabad demokraták is egységesnek mutatkoznak a kormányfő támogatásában, bár egyes hírek szerint még nem eldöntött tény, hogy lesz-e kötelező érvényű utasítás a kormányfő melletti voksolásra. Ma reggel az SZDSZ-frakcióhoz látogat Gyurcsány Ferenc.
A Fidesz jelezte, letelt az első huszonnégy óra
n Tábori Gabriella
Nem vesz részt a pénteki parlamenti ülésen és a bizalmi szavazáson a Fidesz és a KDNP, mert azt csak egy álságos színjátéknak tartják. Ezt Navracsics Tibor, a Fidesz és Semjén Zsolt, a KDNP frakcióvezetője jelentette be, utalva arra, hogy az MSZP elnöksége hétfőn „a régi szép időket idézve” egyöntetűen foglalt állást Gyurcsány Ferenc miniszterelnök mellett, akit aztán az SZDSZ is támogatásáról biztosított, ráadásul tegnap a szocialista frakció próbaszavazást is tartott a kérdésben. Navracsics szerint így a pénteki parlamenti tanácskozás egy az MDF-fel kibővített koalíciós frakcióülés lesz, amely nem egyébről szól, mint a már meghozott döntés utólagos szentesítéséről. Semjén Zsolt a házszabállyal ellentétesnek tartja a kormánypártok azon szándékát, hogy a pénteki szavazás ne legyen titkos. Semjén úgy véli, azzal, hogy miniszterelnök nem meri vállalni a titkos szavazást, saját gyávaságáról tesz tanúbizonyságot.
A Fidesz azt szeretné: az önkormányzati választásokon kifejezett egyértelmű népakaratot a kormányoldal adta többség vezesse át a parlamentbe, vagyis cserélje le a miniszterelnököt. Emellett továbbra is az ötpárti megegyezésre alapuló szakértői kormány létrehozását ajánlják megoldásként. Ugyanakkor a kormánytöbbség dönthet úgy is – jegyezte meg Navracsics –, hogy konstruktív bizalmatlansági indítványt nyújt be, és lecseréli Gyurcsányt. A frakcióvezető jelezte: tegnap délután letelt az első 24 óra azóta, hogy Orbán Viktor arra szólította fel a kormánypártokat, 72 órán belül kezdeményezzék a miniszterelnök menesztését konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal. Arra az esetre, ha ez a határidő lejártáig, csütörtök délután egy óráig nem történik meg, Orbán egy pénteki Kossuth téri nagygyűlés összehívását jelezte előre, amely egy tüntetéssorozatban folytatódik majd. Lapunk úgy tudja, a Fidesz elnökségében felvetődött, hogy a későbbi rendezvények ne csak a fővárosra korlátozódjanak, hanem vidéken is rendezzenek nagygyűléseket. Közben a Magosz jelezte: csatlakoznak a demonstrációhoz.
Kósa Lajos, Debrecen fideszes polgármestere a pénteki nagygyűlés kapcsán tegnap az MTV Nap-kelte című műsorában azt mondta, ez egy kényszermegoldás. Az alkotmányos eszközök ugyanis, ahogyan a köztársasági elnök úr is mondta, kizárólag a szocialisták kezében vannak – fogalmazott Hozzátette: ha Gyurcsány marad, újabb megszorítások jönnek és tavasszal mindenkit elkergetnek, általános lázadás törhet ki.
HÖOK-ultimátum. Október 19-én tartja a fővárosban a tandíj elleni tüntetését a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK), ha az oktatási tárca nem tesz nyilvános ígéretet csütörtökig a tandíj törlésére – közölte Ekler Gergely elnök.

Egészen elképesztő dolog derült ki Sztálinról, a hidegvérű diktátorról