Közeledve az 1956-os forradalom ötvenedik évfordulójához, Gyurcsány Ferenc reményét fejezte ki, hogy a „nem kevés politikai érzékenység” ellenére minden visszatérhet a normális kerékvágásba. A jelek egyelőre nem igazolják a miniszterelnök elvárásainak megalapozottságát, hiszen a Fidesz és a KDNP képviselői, leszámítva a két párt frakcióvezetőit, elhagyták az üléstermet a kormányfő felszólalásának idejére. A miniszterelnök megnyugtatta a jelenlévőket, hogy ezen az őszön adótörvényeket nem tárgyal az Országgyűlés, szónoklatában a feszes és szigorú költségvetés céljairól és előkészületeiről (két szűk esztendőt ígért), illetve az egészségügyi reformról beszélt, ennek kapcsán kifejtette: „mély, emberi dilemmák sokasága kerül majd az asztalra”. Gyurcsány finoman Molnár Lajos szakminisztert is megdorgálta, akitől a szektor szereplőivel érdemi párbeszédet vár.
– Jól ismert gondolatokat, „hangkonzerveket” hallhattunk a miniszterelnöktől, tetteket azonban nem látunk, csak válságjeleket – hangoztatta felszólalásában Navracsics Tibor. A Fidesz frakcióvezetője emlékeztetett, Gyurcsány áprilisban azzal kampányolt, hogy győzelme esetén lendületből, már a választások másnapján nagy ívű reformokba fog, azóta azonban áll az államigazgatás, nem működik a gépezet. Semjén Zsolt (KDNP) sem látott új elemet a miniszterelnök beszédében, szerinte Gyurcsány ifjúkori verseiből is felolvashatott volna részleteket. Az MDF-es Csáky András szerint az egészségügy anyagi és morális válságban van. A tervezett 18-20 százalékos forráselvonás az ellátás színvonalának romlását eredményezi majd. Kuncze Gábor (SZDSZ) jelezte: az előző ciklusban több száz milliárddal többet költöttek az egészségügyre értelmetlenül, „a rendszer átalakításához hozzá kell fogni”.
– Három közforintból egy gyógyszertámogatásra, végső soron multicégekhez kerül. Be kell avatkozni, mert itt valami nincsen rendben – mondta viszonválaszában a kormányfő, cáfolva, hogy az egészségügy nem üzlet. Gyurcsány Ferenc szerint ebbe a „spirálba” belebukhat az ország, ez nemzeti ügy, aminek megoldására tegnap hiába várta az ellenzék politikai támogatását.
– Az MTV épületét nem tudták megvédeni, az azt követő napok demonstrációi során viszont tömeges rendőri túlkapások valószínűsíthetők, hogyan lehet ez? – kérdezte Balog Zoltán (Fidesz) interpellációjában. Petrétei József igazságügyi és rendvédelmi miniszter kijelentette: az ORFK szakértői bizottságot hozott létre a szeptember 18-i és az azt követő napok eseményeinek megvizsgálására, a túlkapásokról ezután tudnak nyilatkozni. A rendőrség egyébként soron kívül 460 millió forintot kapott a kormánytól a túlórák fedezésére és felszerelésekre. Lázár János (Fidesz) sürgette a kormányt, vonja vissza a fegyveres testületeket negatívan érintő döntéseit. Lázár a hét végi rendőr– tűzoltó–katasztrófavédelmi demonstrációra utalva megjegyezte, a testületek megvonták a bizalmat a kabinettől, amikor kétharmados törvényeket sürgettek az őket érintő ügyekben. Petrétei József válaszában azt ígérte, a demonstráción megfogalmazott követelésekre tekintettel lesznek a jövő évi költségvetés kialakításakor.
– Katona Tamás pénzügyi államtitkárnak azért kellett távoznia posztjáról az ingatlanadó kapcsán, mert igazat mondott az új adónem 2008-as bevezetéséről és az értékhatárokról – hangoztatta azonnali kérdésében Tállai András (Fidesz). A politikus emlékeztetett, hogy Katona a közérdekű adatok eltitkolásában segédkezett, manipulálta azokat, ám most, hogy nem vállalta a további „trükközést”, leváltotta őt Gyurcsány Ferenc. Veres János pénzügyminiszter minderre úgy reagált, hogy az államtitkárt az érvényes jogszabályok alapján mentette fel a nyilatkozattételi fegyelemre való tekintettel a miniszterelnök. Leszögezte: Katona igazat mondott. Tállai András szerint a miniszternek is vigyáznia kell, hogy a jövőben nehogy igazat mondjon, mert akkor úgy jár, mint Katona Tamás.
Nógrádi Zoltán (Fidesz) Lamperth Mónika területfejlesztési miniszterhez intézett interpellációt, amelyben azt kifogásolta, hogy a régiók az uniós szabályokkal teljesen ellentétes módon, a demokratikusan megválasztott önkormányzati tisztségviselők bevonása nélkül jutnak majd hozzá a fejlesztési forrásokhoz. Lamperth szerint a fejlesztési pénzeket az uniós szabályoknak is megfelelő módon fogják elosztani, a kormány minden megválasztott polgármesterrel együttműködik.
Már 1,2 millióan nézték meg, ahogyan Kocsis Máté helyreteszi Magyar Pétert a reptéri zápor kapcsán + videó
