Jövő héten újabb egészségügyi reformtörvénycsomag kerül a kormány elé – mondta Molnár Lajos szakminiszter. Ebben meghatározzák az ellátási csomagokat, azaz tisztázzák: az ellátástípusok közül mi jár állampolgári jogon mindenkinek, s mi az, ami csak a biztosítotti jogviszonnyal rendelkezőknek térítésmentes. (A harmadik kategória a külön biztosítással vagy díjfizetéssel igénybe vehető extraszolgáltatások csomagja lesz.)
Az újabb törvénycsomagban szabályozzák majd a vizitdíj részleteit is. Ismeretes, az önrészfizetés bevezetéséről már korábban meghozta a döntést a kabinet: minden orvoshoz fordulásnál 300 forintot kell fizetni, s ugyanennyit naponta a kórházi benntartózkodás után is. A hat éven aluliak teljes mentességet kapnak, míg számos lakossági csoportnak visszatérítenek 200 forintot, de azt nem tudni pontosan, hogy miként.
Szerepel majd a javaslatok között az is, hogy milyen díjfizetés terheli azt, aki a beutalási rendtől eltérve más orvost, szakrendelőt, vagy kórházat keres föl, illetve hogy milyen szabályok mellett kell várólistákat működtetni az intézményekben. A tervezet szerint szabályozzák továbbá a művi meddővé tételt is.
A jövő héten kormány elé kerülő anyagból még nem tudhatjuk meg, hogy mennyivel csökkentik az aktív kórházi ágyak számát, s mennyivel növelik az ápolást, a krónikus ellátást és a rehabilitációt végzőkét. Ezt a következő törvénycsomagban határozzák majd meg – mondta Molnár Lajos.
Mikola: Történelmi bűn. Történelmi bűn a magyarság ellen, ha megvalósul a napokban nyilvánosság elé tárt kormányzati egészségügyi csomag – mondta Mikola István, a Fidesz országgyűlési képviselője. A legnagyobb ellenzéki párt egészségpolitikusa úgy fogalmazott: elszabadult az SZDSZ, egy hatszázalékos budapesti párt, és olyan közép-amerikai típusú, neoliberális egészségpolitikát diktál, ami nem illik Európába, és ütközik a magyar kultúrával. Az Orbán-kormány egészségügyi minisztere szerint az „úgymond reform” a hatalom körüli új tőketulajdonosok érdekeit szolgálja, számukra biztosítana gyors és olcsó piacszerzési lehetőséget. Mikola István felhívta a figyelmet arra, hogy a gyógyszerpiac liberalizálásának területén élen járó USA-ban minden ötödik kórházi ágyon gyógyszer-mellékhatásokban szenvedő ember fekszik.
Az MSZP viszont elkötelezett az egészségügy reformja iránt – ezt Kökény Mihály, szocialista országgyűlési képviselő mondta az első egészségügyi reformtörvénycsomagról. A politikus szerint a törvényjavaslatok célja, hogy növekedjen az ellátás átláthatósága, tisztább érdekviszonyokat teremtsenek és az egészségügyre fordított közpénz felhasználásáról hatékonyan gondoskodjanak. Kökény Mihály nem értett egyet az egyeztetés hiányát kifogásoló véleményekkel, mert szerinte már hónapok óta beszélnek ezekről a javaslatokról.
Dömötör Csaba: Politikai kutyakomédiára kezdenek hasonlítani a brüsszeli biztosi meghallgatások