Tudom, hogy nem nekem, hanem Lamperth Mónikának szól ez a köszöntő – kezdte beszédét hangos ováció közepette tegnap Navracsics Tibor, a Fidesz országgyűlési frakciójának vezetője. Leszögezte: pénteken a parlamentben a kormánypártok ismét bebizonyították, hogy továbbra sem értik a politikai felelősség fogalmát.
– Gyurcsány Ferenc nem felelős miniszterelnök, pénteken nyilvánvalóvá vált, hogy nem ismeri a hazugság fogalmát. Kilenc percet szánt saját hibáira, és harmincegy percen keresztül támadta a Fideszt. Ez a gyűlölet politikája. Ma délután azonban az is kiderült, hogy Gyurcsány Ferenc és kormánya továbbra sem tört ki a hazugságspirálból – reagált Navracsics Tibor a belügyminiszter nyilvánosságra került beszédére. Feltette a kérdést: Lamperth Mónika mire és milyen lehetőséget ad? A beszédből az is kiderül, hogy Gyurcsány Ferenc és kormánya mindenkit büntet, aki a Fideszt választja. Nem akarnak együttműködni, el akarják venni a pénzt, és azt saját maguknak adni. Ez a gondolatmenet elfogadhatatlan – tette hozzá. – Számunkra egyértelmű, Gyurcsány Ferenc nem tört ki a hazugságspirálból, a kormányfő nem való a demokraták közé. A demokrata onnan ismerszik meg, hogy nem használja az irigység politikai eszköztárát – fogalmazott.
– A szocializmus már itt van, s ezt Ady Endre 1904-ben Párizsban jelentette ki. A híres költő legalább száz évvel megelőzte korát. Látta és elítélte a tömegesedés, a középszerűség, az aljasság, szolgalelkűség és a hazugság hatalmát. Mi ebben nőttünk fel, s azt gondoltuk, hogy ép erkölcsű ember ebben nem vehet részt. Mégis itthon maradtunk, és meg akartuk változtatni a hazugság hatalmát – ezt már Bayer Zsolt jelentette ki, aki hozzáfűzte: el sem tudták képzelni, hogy ami most van, az bekövetkezhet. A publicista feltette a kérdést: el tudjuk-e fogadni, hogy ez így maradjon? Bayer Zsolt két utat vázolt fel: ha elfogadjuk, akkor felejtsük el Adyt, Babitsot, aki azt mondta, vétkesek közt cinkos, aki néma, és ha elfogadjuk, akkor nem Arany ötszáz wales-i bárdjának örökösei, hanem Edward király talpnyalói leszünk. – A másik lehetőség, hogy nem tűrjük el. Ez a helyes válasz, hinni kell önmagunkban – tette hozzá. – Tőlünk senki se féltse a köztársaságot, mi vagyunk a köztársaság, s rajtunk múlik, hogy miként rendezzük be – hangsúlyozta Bayer.
– Büntetőeljárást kezdeményez a Btk. 177/B. paragrafusa alapján Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ellen a Fidesz – jelentette be szombaton Áder János, az Országgyűlés alelnöke 50-60 ezer ember előtt a Kossuth téren. Kifejtette: a kormányfő közérdekű adatokat nem hozott nyilvánosságra, illetve meghamisította azokat, és ezzel megvalósította a közérdekű adattal történő visszaélés tényállását.
Áder János – mivel eredeti szakmája jogász – egy vádiratot mondott a parlament előtt. Vádolta Gyurcsányt, mert minden korábbi mértékűnél nagyobbra duzzasztotta az államadósságot, elherdálta az állami vagyont, és sem a 6200 milliárdnyi többlethitellel, sem az 1400 milliárd forintos privatizációs bevétellel nem tud elszámolni. Vádolta a kormányfőt például azért, mert az adócsökkentésről beszélt, sőt még egy ötéves ilyen törvényt is elfogadtatott, majd amikor megnyerte a választásokat, egy adóemelési csomagot kényszerített az országra, és október 1-jétől négymillió ember – tanárok, buszsofőrök és rendőrök – fizetését csökkentette.
Az ellenzéki politikus vádolta Gyurcsányt, mert 2005. december 5-én aljas politikai számításból szembeállította magyart a magyarral, és máig nem gyógyuló sebeket okozott. („Hazaáruló, hazaáruló!” – hallatszott a tömeg reakciója.) Áder vádolta a kormányfőt, mert aljas lejárató kampányokat szervezett politikai ellenfeleivel szemben. Emlékeztetett Orbán Viktor démonizálására, a Kövér László elleni köteles kampányra, ártatlan, becsületes, jóravaló emberek – akiknek egyetlen „bűnük” volt: segítették az Orbán-kormány munkáját – elleni politikai koncepciós perekre. Vádolta Gyurcsány Ferencet, mert „a hatalomhoz való eszelős ragaszkodásának következtében ma Magyarország egyetlen ember, Gyurcsány Ferenc foglyává vált”. Áder úgy vélte: a helyzet tarthatatlanságát az is jelzi, hogy olyan baloldali gondolkodók is a miniszterelnök távozását követelik, mint Gazsó Ferenc, Lengyel László vagy Tamás Gáspár Miklós.

Hiába titkolták, kiderült Gyurcsány Ferenc döntésének oka