Holnap nyújtja be a parlamentnek a kormány a tegnap elfogadott törvénytervezeteket, s várhatóan még az őszi ülésszakon elfogadja azokat az Országgyűlés – jelentette be tegnap Molnár Lajos egészségügyi miniszter.
Gyógyszergyártói visszafizetés.
Új, adó jellegű befizetésre köteleznék a gyógyszergyártókat aszerint, hogy termékeikhez mennyi társadalombiztosítási támogatást fizetett ki az állam. A tervek szerint a kifizetett támogatási összeg 10–20 százalékát kellene a cégeknek viszszafizetniük. Ez nem más, mint a legnagyobb vásárlónak, azaz a társadalombiztosítónak nyújtott kereskedelmi kedvezmény – ezekkel a szavakkal vezette be az új adófajtát Molnár Lajos egészségügyi miniszter. Mentességet kaphat a befizetési kötelezettség alól az a készítmény, amelynek árát csökkenti a gyártó (azt nem tudni, hogy menynyivel), s vállalja, hogy legalább három évig azon az áron forgalmazza a terméket. Ha az előre meghatározott gyógyszerkasszát így sem sikerül tartani, a túlköltés nagy részét is a gyártókkal fizettetnék meg.
Büntetés az orvosoknak.
Nem csak a gyártókat sarcolnák meg, ha a költségvetésben meghatározott keretet túllépi a gyógyszerár-támogatásra kifizetett öszszeg. Ez esetben a háziorvosoktól, illetve a szakorvosokat foglalkoztató intézményektől is pénzt vonnának el. Rendszeresen ellenőriznék, hogy az egy-egy orvos által fölírt gyógyszerekhez mennyi tb-támogatást kellett kifizetni, s ha az jelentősen eltér az átlagostól, akkor különböző szankciókkal élhetne az egészségbiztosító. Az azonos hatóanyagú medicinák közül az olcsóbb kiválasztását speciális szoftver segítené.
*
Pluszadó a nagyobb patikáknak.
A patikák többségét is új, adó jellegű teherrel sújtanák, amit szolidaritási díjnak neveznének. Ezt azoknak a gyógyszertáraknak kellene fizetniük, amelyeknek árrésbevétele éves szinten eléri a 30 millió forintot. Mértéke várhatóan egy százalék volna. Ebből és az állam által biztosított mintegy egymilliárd forintból támogatnák a kisforgalmú patikákat.
Licencdíj.
Újabb teher a gyógyszergyártóknak, hogy licencdíjat kell majd fizetniük gyógyszerismertetőik után. Ennek összege az első alkalommal egy évre ötmillió forint, azután pedig évente egymillió. Szigorítanák egyébként a patikáknak adható kedvezményeket, a konferenciákon való részvétel támogatását és a gyógyszerreklámot is.
Nyilvánosság.
Nyilvánossá teszik a gyógyszerár-támogatás és a támogatotti körbe való befogadás rendszerét. Változik majd az ártámogatás rendszere, de egyelőre nem tudni, ez milyen változásokat hoz a lakossági térítési díjakban.
Nem lesz ingyengyógyszer.
Megszűnik a gyógyszerek térítésmentessége (kivéve a közgyógyellátottaknál), minden 100 százalékban támogatott medicináért 300 forintot kell fizetniük a betegeknek.
Több gyógyszerár lesz.
Eltörlik a patikaalapítás korlátait. Molnár Lajos szerint a több patika könnyebb hozzáférést és árcsökkentést jelent. Az újonnan létesülő patikáknak szerződésben kell többletszolgáltatásokat vállalniuk, például hosszabb nyitvatartási időt, ügyeleti készenlétet, csomagküldő szolgálatot és internetes rendelést.
Benzinkútnál, közértben is.
Egyes vény nélkül kapható szereket patikán kívül, például benzinkutaknál, hipermarketekben is lehet majd forgalmazni. Ehhez szigorú szabályoknak kell megfelelni, és fiatalkorúakat nem lehet gyógyszerrel kiszolgálni.
Új felügyeleti szerv.
Új felügyeleti szervet hoznának létre, amelynek legfontosabb feladata a biztosítotti jogok érvényesülése. Gondoskodnia kell az egészségügyi szolgáltatók munkájának minőségi értékeléséről és az adatok nyilvánosságra hozataláról.
Nem lesz kötelező a kamara.
Megszűnik a kötelező kamarai tagság az egészségügyi dolgozóknál.
Tiltakozik a szakma
és az ellenzék.
Tiltakoztak a kormánydöntés ellen a gyógyszergyártók, akik példátlan mértékűnek nevezik az elvonást.
– A kormány döntései jelentősen rontják a hazai ipar versenyképességét, a hazai kutatás-fejlesztés visszaszorulását és munkahelyek megszűnését eredményezhetik – mondta Tóth Judit, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (Magyosz) szóvivője. Tiltakoznak az ellen is, hogy az egészségügyi miniszter anélkül terjesztette a kormány elé a törvénytervezet-csomagot, hogy azt bármely módon egyeztette volna a Magyosszal. Kedden csak arra volt lehetőségük, hogy felügyelet mellett betekintést kapjanak a dokumentumba, amely azonban korántsem pótolja a véleményezési jogot.
Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke úgy fogalmazott: ezzel ellehetetlenítik a hazai képviseletek működését. Ilyen körülmények között nem látjuk lehetségesnek az eddig megszokott színvonalú gyógyszerellátás biztosítását – szögezte le, utalva arra, hogy bizonyos készítmények eltűnhetnek a magyar piacról.
A patikusok is tiltakoznak, ők jövő hét kedden 10 órától az Egészségügyi Minisztérium elé vonulnak. Ezzel szeretnénk kifejezni: példátlan, hogy a szaktárca nem adta át tervezeteket alapos áttanulmányozásra, és javaslataikat nem vette figyelembe. Jövő héten szerdán is folytatódik a tiltakozó akció a készülő törvényjavaslat ellen a szaktárca előtt.
– A Magyar Orvosi Kamara (MOK) bizalma megrendült a szaktárca vezetésében, mert az elmúlt hónapok intézkedéseinél nem vették figyelembe a betegellátás érdekeit. Ezért új tárgyalófél kijelölését kérik a kormánytól – mondta Éger István, a szervezet elnöke. Hozzátette, hiába adtak hangot véleményüknek, hiába tettek különböző indítványokat, csak nyilvános lejáratást és fenyegetéseket kaptak.
A MOK aktívan támogat minden, a társkamarák, munkavállalói érdekképviseletek, betegszervezetek által szervezett, a tragikus helyzet megszüntetése, a kötelező kamarai tagság eltörlése ellen fellépő demonstrációt, így a patikusok tiltakozó akcióját is. Mikola István, a Fidesz országgyűlési képviselője felháborítónak nevezte, hogy a tárca elképzelései szerint az orvost anyagilag tennék felelőssé a számára megszabott gyógyszerkeret túllépéséért. Véleménye szerint ez veszélyezteti az ellátás biztonságát. Mikola nehezményezte a térítésmentes gyógyszerek megszüntetését is.
Dömötör Csaba: Politikai kutyakomédiára kezdenek hasonlítani a brüsszeli biztosi meghallgatások