Németek keleti bevetésen

A német haditengerészet Kielből útnak indult egysége megérkezett a Közel-Keletre. A Hezbollah fegyverekkel való utánpótlásának megakadályozását szolgáló akció érdekében a hajóraj nemzetközi és libanoni felségvizeken teljesít szolgálatot. Logisztikai irányítását a ciprusi Limassolban létesített központtól kapja.

Stefan Lázár
2006. 10. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megnyugtató többséggel tette magáévá a berlini parlament a kormány javaslatát, hogy jelentős katonai egységgel járul hozzá a libanon–izraeli béketeremtés sikeréhez. A döntést hosszú és mélyreható politikai véleménycsere vezette be. A Bundeswehr bevetését szorgalmazó csoport az Izraellel szembeni, történelmi felelősségvállalásra hivatkozott, az ellenlábasok viszont attól tartottak, hogy bizonyos körülmények között a német katonák a zsidó állam haderejével találhatják szemben magukat, ami tragikus fordulatot jelentett volna mindkét ország számára. Az ENSZ-mandátum előírásai végül kizárták ezt a lehetőséget, és pontos szabályokkal megteremtették a Bundeswehr szerepvállalásának a lehetőségét. Angela Merkel kancellár aszszony már a kabinet-határozat után történelmi nagyságrendről beszélt, már csak azért is, mert a fegyveres szolgálat egyben új politikai folyamat megindulását is elősegíti.
A német haditengerészet nyolc egysége kétezernégyszáz főnyi személyzettel érkezett. A kettőszázötven kilométer hosszúságú libanoni tengerpart előterében – ötven tengeri mérföldes sávban – négy gyorsnaszád és két fregatt ezerötszáz tengerészgyalogosa alkotja a flotta gerincét. A hajókon libanoni tanácsadók is helyet kapnak anélkül, hogy vétójoggal rendelkeznének. Az ENSZ UNIFIL-missziójának forgatókönyve felhatalmazza a német flottát arra, hogy megállítsa és ellenőrizze a gyanús teherhajókat. „Az új mandátum robusztus ugyan, de nem offenzív természetű” – hangoztatta a védelmi miniszter. Helmut Willmann a német külpolitika új fejezetéről beszélt és egyben figyelmeztetett a leselkedő veszélyekre.
A libanon–izraeli misszió költségeit a védelmi tárca közel kétszázmillió euróra becsüli. A minisztérium évi büdzséjében e tétel nem szerepel. Az újraegyesítés óta sorozatosan csökkentett védelmi kiadások felülvizsgálata jelenti a Merkel-kormány számára a következő megoldandó feladatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.