Átláthatatlan a jövő évi költségvetés törvényjavaslata, amelyből hiányzik a reformok és a több évre előre vállalt kötelezettségek bemutatása – derül ki az Állami Számvevőszéknek (ÁSZ) a 2007-es büdzséről tegnap közzétett jelentéséből. A számvevők kifogásolják, hogy az előirányzatok megalapozásához szükséges törvényjavaslatok benyújtása nem történt meg október 30-ig, ezért a költségvetés kockázatainak teljes körű elemzése nem volt megoldható.
A törvényjavaslat indokolása évről évre kevesebb érdemi információt tartalmaz – figyelmeztet az Állami Számvevőszék, amely megállapítja, hogy a korábbi évekhez hasonlóan a jövő évi büdzsé sem foglalja össze a tervezett intézkedések hatásait, és hiányzik a további két évre várható hatások előzetes számbavétele is.
A jelentés kritikával illeti a 2007-es büdzsét azért is, mert nem szerepel benne az évek közötti változások bemutatása, emiatt az egyes évek adatai nehezen összevethetők, s a változások követése igen nehézkessé válik. A megalapozott döntéshozatalt a számvevők szerint nem támogatja az sem, hogy a költségvetési törvényjavaslatokban nem jelennek meg áttekinthetően a több évre vállalt kötelezettségek, így például a köz- és a magánszféra együttműködésén alapuló beruházások.
Az Állami Számvevőszék nehezményezi továbbá, hogy a kiadások beígért csökkentése nem valósult meg. A jelentés szerint a közszféra létszámának idei évre elért hatszázalékos csökkentése mellett az intézményrendszer szűkítése nem történt meg, ezért a kiadások sem csökkentek. Az elbocsátások ellenére a központi költségvetési szervek tervezett kiadása az idei évhez képest jövőre 0,8 százalékkal emelkedik, ami jól mutatja, hogy a szervezeti keretek átalakítása nélkül érdemi megtakarítás nem érhető el – mutat rá az Állami Számvevőszék.
Korábbi álláspontjára emlékeztették Magyar Pétert