Balliberális kiszorítósdi

Budapesten csak szavakban hirdetett együttműködést az MSZP–SZDSZ-es koalíció, a gyakorlatban az ellenkezőjét bizonyítja – jelentette ki tegnap Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője, utalva arra, hogy a Lamperth Mónika-féle elv alapján a régiós testületekből kiszorították a jobboldalt. Demszky Gábor főpolgármester viszont továbbra is a kormány hivatalos ígéreteiben bízik.

2006. 11. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendkívül barátságtalan lépés, hogy a balliberális oldal egyoldalú politikai döntéssel kiszorította a fejlesztésekről, az uniós pénzek elosztásáról is döntő testületekből, a Közép-Magyarországi Regionális Fejlesztési Tanácsból (KMRFT) és a Budapesti Agglomerációs Fejlesztési Tanácsból (BAFT) a fővárosi kerületek egyharmadában győztes jobboldali polgármestereket – nyilatkozta lapunknak Tarlós István, aki szerint sajnos az élet az ellenzéket igazolta, hogy nem írták alá a főpolgármester együttműködést hirdető elvi nyilatkozatát.
Demszky Gábor azonban, miután tegnap találkozott Nagy Gábor Tamás I. kerületi fideszes polgármesterrel, közölte: bízik a kormány ígéreteiben, és szerinte a következő időszakban Budapest fejlesztésére fordítható 460 milliárd forintot pártatlanul fogják szétosztani. Nagy Gábor Tamás azonban rossz jelnek tartja a kiszorítósdit. Hozzátette: a választások után például találkozót kezdeményezett a kulturális miniszterrel, többek között a Várkert-bazár és a Dísz tér jövőjének ügyében, de Hiller István még csak nem is válaszolt.
Mint arról beszámoltunk, a regionális testületekben senki nem képviseli Budát, illetve egyetlen jobboldali kerületi polgármester sem vehet részt a munkában. A főváros huszonhárom kerülete polgármestereinek minapi választói gyűlésén a többségben lévő koalíciós polgármesterek a BAFT-ba Mester Lászlót (MSZP), a XVIII. kerület, Hunvald Györgyöt (MSZP), Erzsébetváros és Weinek Leonárdot (SZDSZ), Zugló vezetőjét, míg a KMRFT-be Tóth József XIII. kerületi szocialista polgármestert szavazták meg.
Szabolcs Attila, Budafok-Tétény fideszes polgármestere, akit a jobboldal javasolt az egyik posztra, elmondta: a baloldal Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszter októberi tézisei alapján valóban úgy döntött, hogy „hiába győzött országosan a Fidesz, nem ők fogják osztani az uniós pénzeket.”

A kormányfő fenyeget, Lamperth végrehajt? Regionális közigazgatási hivatalokat és államkincstári szervezeteket hoz létre a megyeiek helyett a Gyurcsány kormány január 2-i hatállyal – értesültünk. A regionális közigazgatási hivatalok székhelyeinek egy része marad, de például Miskolc helyett Eger, Veszprém helyett Székesfehérvár, Pécs helyett pedig Kaposvár veszi át az irányítást, ugyanakkor egyelőre nem ismeretes, hogy Budapest és Pest megye sorsa miképpen alakul. A jelenlegi álláspont szerint úgy tűnik, hivatalok minden megyeszékhelyen megmaradnának, de kevesebb jogkörrel és kisebb létszámmal dolgozhatnának. Az államkincstárak regionális központjairól anynyit tudni, hogy egy részüket Miskolc helyett Salgótarjánba, Szeged helyett Kecskemétre, míg Debrecen helyett Szolnokra helyezik. Szocialista informátoraink Gyurcsány Ferenc szavait idézték: Lamperth Mónika vagy végrehajtja január 2-ig az átszervezést, vagy az önkormányzati és területfejlesztési miniszter kénytelen lesz megválni pozíciójától. (T. L. L.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.