Csőd szélén az egyetemek?

Fizetési nehézségek léphetnek fel bizonyos intézményeknél a magántőkéből finanszírozott fejlesztések, kollégiumépítések részleteinek törlesztése során, ezért a kormánynak át kell csoportosítani bizonyos forrásokat, és újra át kell tekintenie a szerződéseket – áll Draskovics Tibor kormánybiztos államreform-bizottságnak írt jelentésében. A Fidesz szerint a kabinet várhatóan leállítja a fejlesztések egy részét.

2006. 11. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A PPP-beruházások fejlesztési kalkulációi még egy korábbi, a ténylegesen várhatónál kedvezőbb makrogazdasági környezet feltételezésével készültek. Az államilag finanszírozott hallgatói létszám csökkentése, valamint a keretszámok versenyelvű felosztása egyes intézményeknél a beruházások finanszírozása során nehézségeket okozhat – áll Draskovics Tibor lapunk birtokába került, államreform-bizottságnak írt jelentésében. A Medgyessy-kormány pénzügyminisztere szerint újra át kell tekinteni a fejlesztési projekteket, új kalkulációkat kell készíteni, és indokolt esetben át kell csoportosítani bizonyos állami, illetve intézményi forrásokat is a törlesztéshez. Draskovics megjegyzi: jelenleg mintegy ötvenmilliárd forint értékben folynak beruházások PPP konstrukcióban, de 110 milliárd forint értékű fejlesztéshez csak a közeljövőben kezdenek hozzá. Figyelemre méltó, hogy Draskovics az általa javasolt megszorító intézkedésekkel indokolta a megváltozott helyzetet. Emlékezetes: a kabinet nemrég úgy döntött, hogy 2007-ben az idei
62 500 hallgató helyett csupán 56 ezer diákot vesznek fel államilag támogatott képzésre, ráadásul az első helyen leadott felvételi jelentkezések száma alapján osztják fel az intézmények között a férőhelyeket, így a kisebb intézményeknek várhatóan nem jut majd államilag támogatott diák.
A Fidesz szerint a kormánybiztos intézkedési javaslata azt jelenti, hogy a kormány menet közben módosítja majd a szerződéseket, és az ígért fejlesztéseknek csupán töredékét hajtják végre. Azt sem tartják kizártnak, hogy a kabinet magára hagyja majd a csőd szélére került intézményeket, hiszen az államot semmi sem kényszeríti a kölcsönök átvállalására, így az iskolák maradék ingatlanvagyonuk felélésére kényszerülhetnek. Sió László, a párt oktatáspolitikai műhelyének vezetője lapunknak azt mondta: a Fidesz az elejétől fogva tiltakozott a PPP-s szerződések megkötése ellen. Előre jelezték, hogy az állam bújtatott hitelfelvételre kényszeríti az egyetemeket, amelyek húsz évre eladósítják az intézményeket. Hozzátette: azt is tudni lehetett, hogy a kölcsön méregdrága, így vélhetően fizetésképtelenséghez vezet majd, hiszen az iskolák a törlesztés során a beruházott összeg több mint háromszorosát fizetik vissza a magánbefektetőknek egy-egy kollégium megépítéséért.
A PPP-s szerződések megkötését szervező és az azokért felelős Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) sajtóosztálya kérdésünkre azt írta: nem tudnak arról, hogy a Draskovics által említett korábbi törlesztési kalkulációk roszszak lennének, és náluk az intézmények sem jelezték, hogy nem tudnák fizetni a saját részüket. Hozzátették: kisebb törlesztési gondok ugyan lehetnek forintgyengülés esetén a forint/euró árfolyamváltozások miatt, de ezt az intézményeknek kell megoldaniuk.
Emlékezetes: a kormány 2004 augusztusában, Magyar Bálint oktatási miniszteri tevékenysége idején fogadta el a PPP-nek nevezett infrastruktúra-fejlesztési programot, amely magántőke bevonásával finanszírozza egyetemi kollégiumok építését, illetve egyéb fejlesztéseket. A program lényege, hogy a befektetők pénzéből készült ingatlanok a vállalkozók tulajdonába kerülnek. Az épületek használatáért húsz éven át üzemeltetési és bérleti díjat fizet az egyetem és az állam. Az épületek a futamidő lejárta után sem kerülnek az oktatási intézmények tulajdonába, csak ha maradványértéken megvásárolják azt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.