A jövő évi költségvetés 1-1,5 milliárd forint bevételt vár a szállodák és az éttermek számára kivetendő tévé-üzembentartási díjakból. A pénzügyi tárca tervei szerint havonta 2901 forintot kellene fizetni minden egyes televíziókészülék után. Ez az összeg egy nagyobb szálloda esetében havonta milliós nagyságrendű pluszkiadást jelent. A díjat az APEH-en keresztül hajtják majd be, adók módjára.
A turisztikai szakma rendkívül érzékenyen reagált a tervezett intézkedésre. Kopócsy Andrea, a szállodaszövetség elnöke kérdésünkre elmondta, csak első pillantásra tűnhet a nem egészen háromezer forintos havidíj szerénynek. Igaz ugyan, hogy egy szobáért 30-50-80 ezer forintot is elkérnek éjszakánként, valamint az is, hogy a szállodaipar bevételei idén 16 százalékkal emelkedtek, de a tévé tervezett üzemben tartási díja számukra utolsó csepp volt a pohárban. A szállodákat ugyanis mindazok a megszorító intézkedések sújtják, amelyek a Gyurcsány-csomagban fellelhetők, tetézve a forint árfolyammozgásaival – jelentette ki a szakember. A szállodaszövetség emellett méltánytalannak tartja, hogy háromszor kelljen fizetni egy szolgáltatás után. A szállodák ugyanis már az Artisjus szerzői jogvédő hivatalnak és a műholdas csatornákat szolgáltató cégeknek is fizetnek a televízió-műsorokért.
A szövetség politikai érdekérvényesítő partnereket talált a pénzügyminisztériumi javaslat megfúrására. Az Országgyűlés sport- és turisztikai bizottságának tagjai, köztük a fideszes elnök, Bánki Erik és a szocialista Pál Béla közösen támogatják a tévédíj elleni lobbit. A szocialista politikus kérdésünkre elmondta, hogy a bizottság három változatban nyújt be módosító indítványt a költségvetési törvényhez. Az első változat teljes mértékben eltörölné a díj visszaállítására vonatkozó elképzelést. A második ötven százalékkal mérsékelné a tervezett összeget. A harmadik, Pál Béla szerint legesélyesebb kompromisszumos változat a teher 40 százalékát engedné el.
Akciófilmbe illő jelenetek játszódtak le Budapesten