Lobbi a tévédíj ellen

Akár 1-1,5 milliárd forinttal is megrövidülhet a jövő évi büdzsé, ha sikerrel jár a feltámadt turisztikai ágazat, és mégsem kell fizetniük a szállodáknak és vendéglátóhelyeknek televízió-üzembentartási díjat.

2006. 11. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jövő évi költségvetés 1-1,5 milliárd forint bevételt vár a szállodák és az éttermek számára kivetendő tévé-üzembentartási díjakból. A pénzügyi tárca tervei szerint havonta 2901 forintot kellene fizetni minden egyes televíziókészülék után. Ez az összeg egy nagyobb szálloda esetében havonta milliós nagyságrendű pluszkiadást jelent. A díjat az APEH-en keresztül hajtják majd be, adók módjára.
A turisztikai szakma rendkívül érzékenyen reagált a tervezett intézkedésre. Kopócsy Andrea, a szállodaszövetség elnöke kérdésünkre elmondta, csak első pillantásra tűnhet a nem egészen háromezer forintos havidíj szerénynek. Igaz ugyan, hogy egy szobáért 30-50-80 ezer forintot is elkérnek éjszakánként, valamint az is, hogy a szállodaipar bevételei idén 16 százalékkal emelkedtek, de a tévé tervezett üzemben tartási díja számukra utolsó csepp volt a pohárban. A szállodákat ugyanis mindazok a megszorító intézkedések sújtják, amelyek a Gyurcsány-csomagban fellelhetők, tetézve a forint árfolyammozgásaival – jelentette ki a szakember. A szállodaszövetség emellett méltánytalannak tartja, hogy háromszor kelljen fizetni egy szolgáltatás után. A szállodák ugyanis már az Artisjus szerzői jogvédő hivatalnak és a műholdas csatornákat szolgáltató cégeknek is fizetnek a televízió-műsorokért.
A szövetség politikai érdekérvényesítő partnereket talált a pénzügyminisztériumi javaslat megfúrására. Az Országgyűlés sport- és turisztikai bizottságának tagjai, köztük a fideszes elnök, Bánki Erik és a szocialista Pál Béla közösen támogatják a tévédíj elleni lobbit. A szocialista politikus kérdésünkre elmondta, hogy a bizottság három változatban nyújt be módosító indítványt a költségvetési törvényhez. Az első változat teljes mértékben eltörölné a díj visszaállítására vonatkozó elképzelést. A második ötven százalékkal mérsékelné a tervezett összeget. A harmadik, Pál Béla szerint legesélyesebb kompromisszumos változat a teher 40 százalékát engedné el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.