Marketingre jut közpénz

Fizetett hirdetésekkel népszerűsíti az Egészségügyi Minisztérium a reformintézkedéseket, egyebek mellett a patikaliberalizációt. Eközben már nemcsak szakmai szervezetek, hanem a Legfelsőbb Bíróság elnöke is panaszt emelt, amiért a szaktárca az előírt egyeztetések nélkül terjesztette a parlament elé a törvényjavaslatokat.

2006. 11. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Képeslapot osztogattak Budapesten a multiplex mozik környékén, amelyen az Egészségügyi Minisztérium patikaalapítást és gyógyszerforgalmazást liberalizáló intézkedéseit népszerűsíti. A törvényjavaslatot még nem fogadta el a Ház, de rövidesen szavaznak róla a képviselők. A képeslapon egy patika, s a sorban álló vásárlók láthatók. Fölül az olvasható: MEGSZÜNTETJÜK A SORBANÁLLÁST! Aláírás: Egészségügyi Minisztérium.
A képeslap hátoldalán található a tervezett változások indoklása. „Előfordult már, hogy belázasodott és nem volt otthon gyógyszer? A fejfájás, vagy a láz nem igazodik a patikák nyitva tartásához. Ezért tesszük lehetővé, hogy alapgyógyszereket a patikán kívül is meg lehessen vásárolni” – olvasható.
*
A magyarázat kitér a patikaalapítás korlátjainak eltörlésére is, amelytől több patikát, s rövidebb sorban állást remél. Hasonló tartalommal újsághirdetések is megjelentek.
Az EüM kérdésünkre azt a tájékoztatást adta, hogy összesen 3,1 millió forintot fordítottak a hirdetésekre, amelyeket a Népszabadságban, a Magyar Narancsban, a Pesti Estben és képeslapokon tettek közzé.
Lestyán Balázs, a Magyar Gyógyszerészkamara válságbizottságának elnöke politikai hirdetésnek tartja ezt, amelyet a szakminisztérium közpénzből finanszíroz. Visszautasítja, hogy a reklámokon éppen a sorban állásra hivatkozik a szaktárca, amelyet egyebek mellett az általa előírt értelmetlen többletadminisztráció idézett elő.
Közben már a Legfelsőbb Bíróság (LB) is panaszt tett, amiért az EüM a törvényi előírás ellenére sem egyeztetett a szervezet elnökével, s nem vonta be a jogszabály-előkészítésbe. Az LB Szilvásy György kancelláriaminisztert tájékoztatta erről. Az EüM szerint ez esetben nem volt egyeztetési kötelezettségük az LB vezetőjével, de – mint azt a sajtóosztályon hangsúlyozták –, igény esetén ezt megteszik. Az elmaradt egyeztetés miatt fakadt ki nemrég Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos is – akinek lett volna javaslata a tervezethez –, s szinte mindegyik szakmai szervezet tett már emiatt panaszt. Molnár Lajos szakminiszter egyébként az ezt firtató kérdésre korábban azt válaszolta: a szakmai szervezetek csak azért állítják, hogy nem egyeztetett velük, mert ők csak azt tekintik tárgyalásnak, amikor az ő javaslatuk érvényesül.

publicisztika a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.