Megnyirbálnák a diákok jogait

A tandíj bevezetése után újabb csapást mérhet a diákokra az oktatási tárca. A minisztérium korlátozná a hallgatók jogait az ösztöndíjakra szánt források elosztásában. A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája szerint gyengíteni akarják a diákszervezeteket, ma ugyanis a hallgatók beleegyezése nélkül nem tudják a tanulók érdekeit sértő módon átalakítani az ösztöndíjrendszert.

2006. 11. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megdöbbentőnek és a tandíjrendszer szellemiségével teljes mértékben ellentétesnek tartjuk az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) hozzáállását a diákokat megillető jogok kapcsán – kommentálta Manherz Károly felsőoktatási szakállamtitkár hét végi nyilatkozatát Ekler Gergely, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) elnöke. Hozzátette: továbbra is veszélyesnek és károsnak tartják az általános fizetési kötelezettség bevezetését, de szilárd meggyőződésük, hogy ezek után korlátozás helyett bővíteni kell a diákok beleszólási lehetőségét a befolyt pénzek elosztásába.
Emlékezetes: Manherz A felsőoktatás nyilvánossága címmel tartott konferencián kijelentette, átalakítják a tanulmányi és szociális ösztöndíjrendszert. Kifogásolta, hogy ma a hallgatói önkormányzatok számítanak döntő tényezőnek a támogatások elosztásában, a fejlesztési részhozzájárulás bevezetésével azonban a pénzek elosztását a kormányrendeletben kell majd szabályozni, a megkapott összeg felhasználását pedig az iskola irányítja majd.
Ekler lapunknak kijelentette: a diákoknak nincs közük a tanulmányi öszöndíjak elosztásához, a szociális ösztöndíjakra vonatkozó kérelmeket azonban ők bírálják el. Leszögezte ugyanakkor, hogy az egyetem törvényességi felügyeletet gyakorol felettük, vagyis a pénzt az iskola utalja át, és meg is tagadhatja a folyósítást, ha valamilyen hiányosságot, hibát talál. A diákszervezetek tehát nem tudnak visszaélni a támogatásokkal, hiszen egyetlen forint sem megy át a kezükön. Az érdekvédő úgy látja, hogy a minisztérum által tervezett korlátozás egyetlen célja az évek során megerősödött diákszervezetek gyengítése. Ennek oka az lehet, hogy ma a hallgatói önkormányzatok vétójoggal rendelkeznek a hallgatói juttatásokra és az ösztöndíjrendszerre vonatkozó jogszabályok átalakítása során, és nyilvánvalóan nem egyeznének bele egy érdekeiket sértő módosításba. A tárca lapunk kérdésére tagadta, hogy korlátozni akarnák a diákok jogkörét. Manherz a hallgatói önkormányzatokat az egyetemek részének tekintette, amikor arról beszélt, hogy a jövőben az intézményeknek kell dönteniük a pénzek elosztásáról. Hozzátették: a diákok az átalakítások után is „megfelelő jogosítványokkal” rendelkeznek majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.