A pedagógusoknál betelt a pohár

Ma reggel nyolc órakor az ország háromszázhatvan iskolájában nem kezdődik meg a tanítás, mert a tanárok két órára beszüntetik a munkát. A pedagógusok az iskolabezárásokhoz vezető megszorítások, a bérbefagyasztás és a tömeges elbocsátásokat generáló intézkedések ellen tiltakoznak, és azok visszavonását követelik. Az új rendszerben az iskoláknak nem éri majd meg a minisztérium által megszabott átlagnál kisebb létszámú osztályokat működtetni, és így több tanárt alkalmazni. Ez számítások szerint 4500 általános iskolai és 500 középiskolai osztály megszüntetését jelenti majd. Az oktatási tárca szerint a sztrájknak csekély a támogatottsága.

2006. 12. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) november 22-én, a közoktatás napján hirdette meg sztrájkját december 15-re, mivel szerintük az oktatásban nem reform, hanem csonkítás megy végbe, amely a társadalom közép- és hosszú távú érdekei ellen hat. A 360 iskola részvételével zajló mai pedagógussztrájkot több civil szervezet támogatja, így a Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE), a Liga Szakszervezetek, a Magyar Nevelők és Tanárok Egyesülete, az orvos- és gyógyszerészkamara, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezete és a Magyar DJ-k Egyesülete is. A pedagógusok sztrájkjával szolidáris továbbá a Munkástanácsok Országos Szövetsége, a Munkáspárt és a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete. Megjegyzendő, hogy a legnagyobb tanári érdekvédő csoport, a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) nem vesz részt a tiltakozásban, ahogy a szervezet korábban a PDSZ utcai demonstrációját is bojkottálta. A PSZ meglepő viszszafogottságát magyarázza, hogy Varga László, a testület elnöke egyértelműen a szocialistákhoz kötődik, hiszen bátyja és fia is szocialista országgyűlési képviselő, utóbbi ráadásul az MSZP ifjúsági szervezetének, a Fiatal Baloldalnak az elnöke is.
Tanárok munka nélkül
A szaktárca szerint a PDSZ sztrájkjának csekély a támogatottsága, hiszen az országban 5185 általános és középiskola működik. Arató Gergely, az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) államtitkára szerint az érdekvédők nem merítették ki a tárgyalás összes lehetőségét, mielőtt a munkavállalói oldal legradikálisabb eszközéhez, a sztrájkhoz nyúltak volna. Kétségesnek tartja azt is, hogy a tiltakozás kapcsán megtörténtek-e a szükséges egyeztetések a munkáltatók és a tanárok között, hiszen a a minimális szolgáltatásokat – így a gyerekek felügyeletét – az iskoláknak biztosítaniuk kell, és az elmaradt órákat is be kell pótolni. A politikus ugyanakkor elismerte, hogy a csökkenő gyermeklétszám mellett folyamatosak az intézménybezárások és -összevonások, és így elképzelhető az is, hogy növekszik a pedagógus-munkanélküliség.
A PDSZ a pedagógusbérek befagyasztása, a tömeges tanári elbocsátásokat generáló kötelezőóraszám-emelés, a közoktatás állami támogatásának drasztikus csökkentése és a finanszírozási rendszer kis iskolákat sújtó átalakítása miatt tiltakozik. A közoktatási törvény szeptemberben életbe lépett módosításának három fő pontját sérelmezik: az ingyenmunka elrendelhetőségét, a kéthavi munkaidőkeret bevezetését, valamint a kirendelés lehetőségét.
Pluszórák ingyen?
Szeptembertől az iskolák külön díjazás nélkül heti két, kötelező tanórán kívüli foglalkozás, például korrepetálás, szakkör megtartását rendelhetik el a tanároknak. Az érdekvédők szerint a jogszabály sérti az egyenlő munkáért egyenlő bér elvét, hiszen ez alapján – teljesítménytől függetlenül – ugyanannyi fizetést kap az is, aki pluszórákat tart, és az is, aki nem. A jogszabály éppen azokat a pedagógusokat sújtja, akik eddig átlagon felül teljesítettek, és a kötelező órán felül szakköröket és egyéni foglalkozásokat is tartottak. Most elveszik tőlük a pluszmunkáért járó túlóradíjat, és ugyanannyi pénzt visznek haza, mint a kötelező órán túl semmit nem vállaló kollégáik. A kéthavi munkaidőkeret bevezetése óta a tanárok ingyen dolgoznak akkor is, ha tanóra helyett fogászatra vagy védőnőhöz viszik a gyereket. Az ilyen esetek az új törvény értelmében nem számítanak bele a kötelező órába, ezeket utólag le kell dolgozni. A túlóradíjakat csak két hónapos késéssel fizetik ki, addig az iskolafenntartó gazdálkodhat a pedagógusok pénzével. Az új norma miatt azok a tanárok is rosszul járnak, akik megbetegszenek, mivel a táppénzes napokra a tényleges óraszám helyett csak négy tanórát számolnak el nekik, így később hiába túlóráznak, fizetéskor nem kapják meg az ezért járó többletpénzt. A pedagógusok elfogadhatatlannak tartják a „kirendelés” lehetővé tételét is, amelynek lényege, hogy bármelyik iskola tanárát évi 190 óra erejéig át lehet küldeni másik intézménybe is órát tartani. Ez főként a kistelepülési iskolákat érinti, amelyek esetében ez akár 30 százalékos létszámcsökkentést is jelenthet.
A PDSZ követeli a jövő szeptemberben esedékes kötelezőóraszám-emelés visszavonását, és elfogadhatatlannak tartja a közoktatás állami támogatásának drasztikus csökkentését is. A tervek szerint az új tanévtől a pedagógusoknak az eddigi 20 helyett 22 órát kell majd tartaniuk ugyanakkora bérért, ami számítások szerint tizenöt-húszezer pedagógus elbocsátásához vezet majd. A közoktatási büdzsé állami támogatásának jövő évi, tizenegymilliárd forintos csökkentésének következtében 2007-ben – az inflációt nem számítva – 36 milliárd forinttal kevesebb pénzből gazdálkodhatnak az intézmények, mint 2005-ben, hiszen már tavaly is milliárdokat vontak ki a szférából. Átalakul az iskolák finanszírozásának módja is. Az új tanévtől nem a tényleges tanulói létszám, hanem a tárca által meghatározott átlaglétszám alapján támogatják az iskolákat. Az összeg kiszámítása során figyelembe veszik a tanárok óraszámát is. Az új rendszerben az iskoláknak nem éri majd meg a minisztérium által megszabott átlagnál kisebb létszámú osztályokat működtetni és így több tanárt alkalmazni. Ez számítások szerint négyezer-ötszáz általános iskolai és ötszáz középiskolai osztály megszüntetését jelenti majd.
Más a jog, más a gyakorlat
A PDSZ nem először tiltakozik a kormányzat megszorításai ellen. Az érdekvédők még augusztusban az Alkotmánybírósághoz fordultak az ingyenes többletmunka elrendelése miatt, de nem jártak sikerrel, a taláros testület szerint ugyanis nem ütköznek az alaptörvénybe az erre vonatkozó rendelkezések. Kerpen Gábor, a PDSZ elnöke a döntés kapcsán sajnálatosnak nevezte, hogy a bírák a jogi szempontok vizsgálatán túl nem mérlegelhették, hogy a szabályozás milyen hatással van az iskolák munkájára. Októberben már az utcai demonstrációval is megpróbálkoztak, akkor több mint ezer pedagógus és szülő követelte a Képviselői Irodaház mellett fekvő Olimpiai parkban a közoktatási törvény megszorító intézkedéseinek visszavonását, Hiller István szakminiszter lemondását és a valódi érdekegyeztetést, de egyelőre nem történt előrelépés az ügyben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.