Gyógyszerfelírás: teljes a káosz

Teljes a káosz a háziorvosok gyógyszerfelírásában: egy hét múlva már egy minősített számítógépes program alkalmazásával minden gyógyszercsoportból a legolcsóbbat kellene felajánlaniuk a betegeknek, a doktorok azonban nem is tudják, hogy ehhez milyen rendszert kellene használniuk.

2007. 01. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Január 15-től hatályos az a törvény, amely előírja, hogy egy minősített számítógépes program segítségével kell a háziorvosoknak kiválasztaniuk az azonos hatóanyagú, egyenértékű gyógyszerek közül a legolcsóbbat, s ezt kell felajánlaniuk a betegeknek. Ettől csak akkor térhetnek el, ha orvosi indok szól egy másik szer mellett, vagy a beteg írásban jelzi, hogy a gyógyszerátállítás kockázatát nem vállalja, és kifizeti a drágább orvosság többletköltségeit. Molnár Lajos egészségügyi miniszter korábbi bejelentése szerint ellenőrizni fogják, hogy az orvosok eleget tesznek-e az előírásnak, s a mulasztást akár pénzbüntetéssel is sújthatják.
Csakhogy a program körül teljes a káosz. Több is létezik belőle, a háziorvosok pedig nem tudják, melyiket kellene használniuk. Az egyiket az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) honlapjáról lehet letölteni, ez színekkel jelzi az árkülönbségeket. Kiemeli a legolcsóbb napi terápiás költségű készítményt, zölddel jelzi a következő árkategóriába tartozót, sárgával az annál drágábbat és pirossal a legköltségesebbet. Egy másik program egy „négyzettel” jelöli, ha a termék legfeljebb 30 százalékkal kerül többe, mint a legolcsóbb az egyenértékű szerek közül.
*
Két négyzet 30-50 százaléknyi, három négyzet pedig több mint 50 százaléknyi árkülönbséget jelent. A rendszer az egyik hatóanyagnál az Egilok 25 mg-os tablettát adja ki mint legolcsóbbat, de ez a szer az egyik általunk megkérdezett patikában sem volt kapható.
– Már több kolléga is jelezte, hogy a rendszer olyan orvosságot ad ki legolcsóbbként, amely valójában nem is kapható – állapította meg Kertai Aurél, a Magyar Orvosi Kamara háziorvosi szekciójának elnöke. A patikusok is találkoztak már a problémával. – Többször kellett elküldeni beteget, mert a felírt gyógyszert nem lehetett beszerezni – mondta Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerész Kamara alelnöke. Hozzátette: van ezek között olyan készítmény, amely „papíron” forgalomban van ugyan Magyarországon, de valójában fantomgyógyszer, azaz sosem volt a gyógyszertárak polcain. Többféle oka lehet annak, ha egy medicina tartósan nem kapható. Ilyen például, ha csak azért szerepelteti a gyártó a magyar gyógyszerpalettán, mert egy előírás szerint csak ebben az esetben exportálhatja más országba a készítményét. Más gond is van azonban a rendszerrel. Mint azt Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke elmondta: kipróbálták az OEP honlapjáról letölthető programot. Azt is tapasztalták, hogy különféle hatáserősségű szereket, illetve olyanokat is összehasonlít, amelyek nem is ugyanazon betegség kezelésére szolgálnak. Nem értette, hogy miért minősíti a program a tb által nem támogatott gyógyszereket is. Hangsúlyozta: nem tudni, hogy ki és mikor tesztelte és minősítette a programot, abban ugyanis kipróbáláskor számos hibát észleltek. Azzal egyetért, hogy a beteget tájékoztatni kell a különféle árú és egymással egyenértékű készítményekről, hogy az orvossal egyeztetve eldönthessék, melyiket tudja megvásárolni. De a rendszernek a tb-támogatás felhasználására szinte semmi hatása – emelte ki Székely Krisztina. A helyettesíthető készítmények többsége ugyanis fix támogatási rendszerben van, ami azt jelenti, hogy a drágább és az olcsóbb készítményekhez is fillérre pontosan ugyanannyi támogatást ad a biztosító, a különbözetet a beteg fizeti.
Számos orvos jelezte lapunknak, hogy fél a megtorlástól, pénzbüntetéstől, ezért igyekszik mindig a legolcsóbb szert rendelni. Hajlandók erre még úgy is, hogy a beteget nem tájékoztatják az okokról.
– Az utóbbi időben hirtelen megváltozott az orvosok gyógyszerrendelési szokása – erősítette meg Szabó Ferenc, a Gyógyszer-nagykereskedők Országos Szövetségének elnöke. Mint mondta: most sok olyan készítményt rendelnek, amelyeknek eddig nem volt valós forgalmuk, míg eddig népszerű orvosságokat ritkábban írnak fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.