Megszűnik az életfogytiglan?

Az új büntető törvénykönyv szankciórendszerének jelenleg is tartó kidolgozásakor az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium jogászai körében komolyan felvetődött, hogy megszüntetik a tényleges életfogytiglani szabadságvesztést. Ha a módosítás két év múlva hatályba lép, akkor a már elítéltek büntetését felülvizsgálják. A szakemberek a leghoszszabb fogva tartást huszonöt évben határoznák meg.

2007. 01. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tényleges életfogytiglani szabadságvesztésre ítélt rabok reménykedhetnek, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) jogászai ugyanis komolyan gondolkodnak azon, hogy az új büntető törvénykönyvbe már nem emelik be a legsúlyosabb büntetést – értesült lapunk. Az IRM államtitkára, Kondorosi Ferenc megerősítette lapunknak információját, azzal a kiegészítéssel, hogy a témát szakmai vitára bocsátják, s csak azután döntenek a szankció megszüntetéséről vagy fenntartásáról. Elmondta: a tényleges életfogytig tartó szabadságvesztéssel összefüggésben számos kétely fogalmazódott meg hét évvel ezelőtti hatálybalépése óta, főleg a rendelkezés emberiességét illetően. Az államtitkár szerint az európai államok jogrendszerei többségében már nem alkalmazzák a büntetés e formáját, s általánosságban 15 évi szabadságvesztés után megnyílik a lehetőség a feltételes szabadulásra. Több külföldi állam alkotmánybírósága elvi éllel mondta ki, hogy az elítélt csak akkor őrizheti meg emberi méltóságát, ha van reménye a szabadulásra – jegyezte meg Kondorosi Ferenc. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a tényleges életfogytiglan jogintézménye a kiemelkedően kegyetlen, a társadalom rendjét alapjaiban veszélyeztető cselekmények okán indokolt lehet.
*
A magyar társadalom és demokrácia Kondorosi szerint még nem érett arra, hogy kövesse az európai tendenciát, s mindössze 15 évben határozza meg a legsúlyosabb büntetést. Viszont elégségesnek tartaná, ha az ítélet kiszabása után már 20-25 múlva megvizsgálható lenne a feltételes szabadon bocsátás lehetősége. A törvényben pedig biztosítani kellene a már jogerős tényleges életfogytiglani ítéletek felülvizsgálatát. Az államtitkár megjegyezte: a szakmai egyeztetés egy-két hónap múlva indul, s az új büntető törvénykönyv két év múlva akár hatályba is léphet.
A Legfelsőbb Bíróság büntető- kollégiumának vezetője, Kónya István a tényleges életfogytiglani szabadságvesztést a jelenlegi büntetőrendszerben indokoltnak tartja. Lehetnek ugyanis olyan bűnesetek, amikor a terhelt végleges izolálása szükséges, mert ezt kívánja meg a társadalom jól felfogott érdeke. Ezt sokan vitatják. A büntetés-végrehajtástól például érkeznek olyan jelzések, hogy kevéssé motiválhatók azok az emberek, akiket egy életre elzártak a külvilágtól. De egy államnak vállalnia kell a büntetés-végrehajtás nehézségeit. – Ismerem azokat a teoretikus megfontolásokat is, amelyek az élethez való joggal függenek össze, azonban az életfogytig tartó szabadságvesztés nem az élet elveszejtését jelenti, hanem a szabadság korlátozását, amelyhez ugyanakkor súlyos bűncselekményeket kell elkövetni – fűzte hozzá Kónya István. E szankció sem mindig jelent végleges szabadságelvonást, hiszen a köztársasági elnök kegyelmezési jogköre kiterjedhet ilyen esetekre is.
Réti László, a Budapesti Ügyvédi Kamara elnöke üdvözöli az elképzelést. Elmondta: igazán jó megoldások sosem lesznek, mert a bűn és a bűnhődés kérdésében a jogelvek és a közmegítélés nem minden ponton találkozik. A bűnözőknek a büntetési tételek súlyosítása vagy enyhítése nem jelent visszatartó erőt. Az európai társadalmakban nem lehet tudományos alapon összefüggést kimutatni a bűnözési statisztikák és a büntetési tételek változása között. – A modern jogelvek híveként üdvözlöm a megoldást, mert a tényleges életfogytiglani és a határozatlan tartalmú szabadságvesztés nézetem szerint a kínzás kategóriába tartozik – vélte az ügyvéd. Felhívta ugyanakkor a figyelmet: a büntetési tétel maximalizálása akkor jó és eredményes igazán, ha azt nemcsak büntetés-végrehajtási, hanem komplex társadalmi kérdésként kezelik.
A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség vezetője, Sódor István, elismerve az emberiességi szempontokat, úgy vélte, a jelenlegi kriminalizációs körülmények között van egy szűk kategória, ahol a tényleges életfogytiglani szabadságvesztés indokolt. Jogászok között természetesen vita tárgya e szankció szükségessége. – Talán a gyakorló jogalkalmazók körében vannak többen azok, akik a szóban forgó büntetés mellett foglalnak állást, a joggal elméleti szinten foglalkozók viszont ellenzik – fogalmazott Sódor. Vannak, akik azt is felvetik, hogy a szankció alkotmányellenes, nos, ha így lenne, hét év alatt valószínűleg az Alkotmánybíróság ezt megvizsgálta volna – fűzte hozzá a főügyész.
A nemzetközi törvényszékek igen ritkán szabnak ki életfogytig tartó szabadságvesztést, pedig ide eleve a legsúlyosabb – népirtással, emberiség ellen elkövetett – bűncselekményekkel vádoltak kerülnek – tájékoztatta lapunkat Fodor Márk, az Amnesty International magyar csoportjának vezetője. Elmondta: a hágai Nemzetközi Büntetőbíróságon 30 év volt az eddig kiszabott legsúlyosabb börtönbüntetés. A jugoszláviai Nemzetközi Törvényszék a délszláv háborús bűnösök többségét öt-, tíz-, húszéves szabadságvesztésre ítélte, tavaly novemberben született az első és eddig egyetlen életfogytig tartó szabadságvesztésről szóló döntés. Az egymillió ember halálát okozó ruandai népirtást tárgyaló ruandai Nemzetközi Törvényszék szintén egy-két esetben mondta ki a legsúlyosabb – életfogytig tartó – szabadságvesztést.
Stvrteczky Rita pszichiáter szerint vannak olyan szörnyű kegyetlenséggel elkövetett bűnök, amelyekért az életfogytiglani szabadságvesztés is kevés. Mint mondta, meggyőződése, hogy a legsúlyosabb bűncselekmények elkövetői – gyermek- vagy többszörös gyilkosok – esetében a legnagyobb visszatartó ereje a halálbüntetésnek van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.