Brit tengerészek iráni fogságban

Az iráni forradalmi gárda tegnap foglyul ejtett 15 brit tengerészt és tengerészgyalogost a Perzsa-öbölben, akik az iraki vizek ellenőrzése közben éppen megállítottak és átvizsgáltak egy teherhajót.

2007. 03. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Soha feszültebb pillanatban nem kerülhetett volna sor a tegnapi incidensre: a nagyhatalmak az ENSZ Biztonsági Tanácsában ma szavaznak az Irán atomprogramjával kapcsolatos szankciókról, az Egyesült Államok és Izrael kimondva-kimondatlanul tervekkel készül az állítólagos iráni atomfegyver-fejlesztő létesítmények lebombázására, ráadásul Irak megszállói azzal vádolják Teheránt, hogy segítik a síita fegyveres ellenállást. A britek számára különösen kínos a helyzet, mivel éppen a napokban azt állították, hogy az általuk megszállt Bászrában „iráni elemek” felelősek a legtöbb erőszakért, illetve hogy Irán kifinomult fegyvereket szállít a felkelőknek, akiket meg is fizet a brit erők elleni támadásokért.
Hivatalos brit tájékoztatás szerint a tengerészek „rutin hajózásbiztonsági műveletekben” (MSO) vettek részt, amikor elpártolt tőlük a hadiszerencse. Korán reggel őfelsége Cornwall fregattjáról két gyorsjáratú motorcsónakkal indult útnak a csapat, hogy ellenőrizzék az Irakba vezető keskeny Satt-al-Arab vízi úton közlekedő hajókat, csempészáru, elsősorban az iraki ellenállóknak szánt fegyverek után kutatva. A helyi hajósok és halászok által zaklatásnak tartott manőverek során általában megállítják a „gyanús” vízi járműveket, a fedélzetükre küldenek egy felfegyverzett csapatot, amelyik átkutatja a hajót és annak legénységét. Ez történt tegnap is, azzal a különbséggel, hogy mire a britek „sikeresen átkutatták” a kinézett szállítóhajót csempészett autók után kutatva, s viszszaszálltak csónakjaiba, több iráni hadihajó vette körül őket, fegyvereikkel arra kényszerítve az idegen tengerészeket, hogy kövessék őket Iránban lévő bázisukra.
A közlemények szerint a britek épségben vannak; Margaret Beckett külügyminiszter hivatalába kérette Irán londoni nagykövetét és követelte a foglyok azonnali elengedését, felszerelésük visszaszolgáltatását. A Cornwall parancsnokának a BBC-ben megjelent nyilatkozata azt tükrözi, hogy a tengerészek pontosan úgy cselekedtek, ahogy ebben a helyzetben elvárták tőlük, azaz akár fogságba esésük árán is elkerülték, hogy összecsapjanak az irániakkal, elejét véve az incidens kiterjedésének. Nick Lambert kapitány kifejezte reményét, hogy az esetre csak a felségvizek határának eltévesztése miatt került sor, bár mint mondta, biztos abban, hogy emberei iraki felségvizeken voltak. Teherán szerint a britek megsértették a felségvizeiket.
Emlékezetes, hogy 2004-ben nyolc brit tengerészgyalogossal hasonló esemény történt a Satt-al-Arab vizein. Akkor Teherán négy nap diplomáciai alkudozást követően elengedte foglyait, de előtte arra kényszerítette őket, hogy – kendővel bekötött szemmel – az iráni tv kamerája előtt bocsánatot kérjenek tettükért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.