Február 21-i számukban megjelent cikkük az ausztriai Heiligenkreuzban, Szentgotthárdtól nem messze tervezett hulladékfeldolgozó műről olyan véleményeket közöl, amelyek nem maradhatnak cáfolat nélkül. Különösen azt bírálja az írás, hogy elmulasztották a magyar fél megfelelő tájékoztatását.
Már 2006. május 17-én, amikor a projekt tervezéséről döntés született, a gazdasági park mindkét vezetőjét (tehát a magyar felet is) tájékoztatták a szándékról. A média értesítése 2006. május 18-án, valamint a személyes kapcsolatfelvétel Szentgotthárd polgármesterével, Viniczai Tiborral haladéktalanul megtörtént. A projektre vonatkozó iratokat német és magyar nyelven is rendelkezésre bocsátották.
A projektről szóló tájékoztatót a Begas honlapján (www.begas.at) magyar nyelven is nyilvánosságra hozták. 2006. július elején a Gotthárd TV stúdióbeszélgetést sugárzott, és 2006. július közepén a burgenlandi kábeltévé által sugárzott Redezeit című műsorban Joób Márkkal, a Polisz polgári kezdeményezés képviselőjével beszélgettek a tervezett hulladékfeldolgozóról. Több, mindenki számára nyitott tájékoztató rendezvényt tartottak magyar oldalon is.
Teljes tájékoztatás természetszerűen csak a teljes projekttervezet és az átfogó környezeti hatástanulmány elkészülte után lehetséges, amit jelenleg március végére, április elejére terveznek. Az érintettek tájékoztatására az osztrák törvényi szabályozásoknak és a nemzetközi megegyezéseknek megfelelően sor kerül majd. A környezeti hatásvizsgálat részeként, amelyet valószínűleg ősszel folytatnak le, minden érintett félnek lehetősége lesz az eljárásról kifejtenie az álláspontját. Ezeket az állásfoglalásokat a hatóságnak részletesen ki kell vizsgálnia és figyelembe kell vennie.
Ausztriában Európa legszigorúbb környezetvédelmi törvényei vannak érvényben. A feldolgozómű üzemeltetését csak akkor engedélyezhetik, ha biztosított, hogy az üzemnek nincsenek negatív hatásai, azaz a régió életminősége változatlan marad. Nem szemétégetőt terveznek Heiligenkreuzba. Egy csúcsmodern hulladékfeldolgozóról van szó, amelyben a régióból származó magas fűtőértékű hulladékokat (öreg fát és műanyag szemetet) és szennyvíziszapot hőkezelésnek vetnék alá, így hasznosítva ezeket. Ennek során tiszta energiát állítanak elő áram és hő formájában. Ma nem létezik környezetbarátabb alternatíva e hulladékok hasznosítására. Az üzemet pontosan a gazdasági park szükségleteire méretezték.
Ausztria tökéletesen tisztában van a környezet és az emberek életminősége iránti felelősségével. Ezért a legmodernebb üzemi technológiát fogják alkalmazni, amely biztosítja, hogy igazolhatóan kizárható a régió lakosait és a környezetet érintő terhelés. A tervezési dokumentumok, az üzemet illető rendszeres mérések és a kibocsátási értékeket tartalmazó jegyzőkönyvek az illetékes hatóság számára online rendelkezésre állnak majd, és ezekbe a lakosság is bármikor betekintést nyerhet az interneten keresztül is.
A növekvő magyar környezettudatosság nagyon örvendetes. Korunk környezeti problémái megoldásának azonban rossz szolgálatot tesznek az egyes csoportok által terjesztett téves információk és féligazságok.
Dr. Ferdinand Mayrhofer-Grünbühel,
Ausztria magyarországi nagykövete
Meghalt Csáji Attila