Egyre több jelzáloghitelt veszünk fel

2007. 03. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tíz év alatt a kihelyezett jelzáloghitel-állomány 2300 milliárdról 5100 milliárd euróra bővült az Európai Unióban. Összegben a legnagyobb kintlevőség Nagy-Britanniában van, amely három éve vette át az első helyezést Németországtól – derül ki az erről szóló statisztikákból. Matthias Tiener, az Európai Jelzálog Szövetség képviselője azt mondta: a rendelkezésre álló adatok szerint 2005-ben 11 százalékos volt a bővülés mértéke, s a növekedés az előtte lévő esztendőkben sem volt alacsonyabb 8,5 százaléknál. Miután a kereslet nagy, egyre élesebb a verseny az európai hitelintézetek között.
A jelzálog-hitelezésről szóló nemzetközi banki konferencián, Amszterdamban ugyanakkor a piaci szereplők részéről megfogalmazódott, hogy a közösség egészében egységes előírásoknak kellene szabályozniuk a hitelezést. Mert az a divat, hogy a bankok új, korántsem egyszerűen megfejthető technikákkal próbálják eladni új termékeiket.
Akárhogyan is, a piac igényei alapján úgynevezett fehér könyvben adják majd ki a lehetséges szabályozási metodikát. Mellesleg a probléma – mármint az egységes szabályozás hiánya magyarországi viszonylatban is – ismerős, hiszen a tapasztalatok szerint hitelezési gyakorlata során minden, jelzálog-hitelezésben érdekelt bank saját szabályait követi. Hiába tette közzé jó másfél éve a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a javaslatait, a gyakorlat szerint a magyarországi pénzintézetek többsége nem alkalmazza az abban megfogalmazottakat. A hitelügyletek lebonyolítói szerint ugyanis nem végrehajthatók az ügyfelek érdekeit szolgáló versenyhivatali kérések. A fentebb részletezett adatsorhoz tartozik persze az is, hogy a kelet-közép-európai uniós tagállamokban bővül leginkább a lakáshitelek állománya. A növekedés tekintetében éllovasok a balti országok, míg hazánk a középmezőnyben található. A statisztikák szerint a 2004-ben csatlakozott tagállamoknál a jelzáloghitel-állomány GDP-arányos része alig nyolc százalék, míg a fejlett országokban a mutató csaknem 48 százalékos.
Mi várható hazánkban? A gazdaságkutatók előrejelzései alapján a kormányzati megszorítások az idei esztendőben visszafogják a lakossági hitelkeresletet, ami nyilvánvalóan nem használ a jelzálogalapú kölcsönöknek sem. Más felmérések szerint viszont a következő öt évben – a 2007-es várható átmeneti megingás ellenére – tovább szárnyal a jelzálogpiac, a magyarországi banküzlet egyik motorját jelentve. Hosszabb távon a jelzálogpiac 14-16 százalékos növekedését valószínűsítik a szakemberek, akik szerint a teljes piacon mintegy öt-hatszáz milliárd forintos éves kihelyezéssel számolhatnak a bankok.

Fedezet. A pénzügyi felügyelet műhelyében készült tanulmány szerint a közeljövőben az ingatlanhitelek és ingatlanbefektetési termékek iránti kereslet feltehetőleg csökken, a hitelintézeteknek számolniuk kell hitelezési veszteségeik átmeneti növekedésével is. Az ügyfelek nem fizetése esetén a bank a fedezetek érvényesítésén keresztül tudja mérsékelni veszteségeit, e fedezetek jelentős része pedig ingatlanalapú jelzálog.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.