Egyszerű ötlet

2007. 03. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár egyelőre csak informális csatornákon terjednek a pletykák az arab béketerv fogadtatásával kapcsolatban, ezek a hírek kifejezetten kedvezők. Annyiban mindenképp, hogy az Egyesült Államok és Izrael nem söpörte le az asztalról azonmód a szaúdi koronaherceg által a 2002-es bejrúti Arab Liga-csúcson bemutatott tervet. Az ajánlat egyszerű, s talán ezért reménykeltő. Az arab országok azt ajánlják, hogy Izrael vonja ki csapatait az 1967-es háborúban elfoglalt, s azóta megszállva tartott palesztin területekről (azaz elsősorban Ciszjordániából), hagyjon fel a megszállással, és fogadja el a kiürített területeken létrejövő Palesztinát, amelynek Kelet-Jeruzsálem lenne a fővárosa. Izraelnek ugyancsak valamilyen módon rendeznie kellene a házaikból az államalapításkor elűzött palesztinok helyzetét, ha nem is teljesen visszafogadva őket, de valamiként kárpótolva a fél évszázada menekülttáborba kényszerített embereket. Izrael ilyen lépéseiért cserébe az arabok diplomáciai kapcsolatra lépnek Tel-Avivval. Izrael számára ez bizonyos fokú veszteséget jelent, hiszen le kellene mondania számos olyan területről is, ahol mára zsidók élnek, felborulna féltve őrzött zsidó jellege, és közvetlen szomszédságában megalakulna a palesztin állam, ugyanakkor komoly biztosítékot kapna az arab közösségtől, hogy a fennmaradó országra nem tartanak igényt.
Izrael szkeptikus, de nem elutasító. Nem hisz el mindent az araboknak, a törékeny zsidó jelleg a jelenlegi Izrael számára létkérdés, és ekként állnak hozzá az arab béketervhez is. A palesztin kormányban részt vevő és abban komoly befolyással bíró Hamász természetesen ugyancsak nem teljesen elégedett. Szerintük a menekültek visszatérése kulcskérdés, amelyből nem szabad engedni, de Izrael elfogadását sem hajlandók támogatni. Mindezek ellenére Hálid Mesál, a Hamász politikai irányítója közölte, nem fogják bojkottálni a rijádi konferenciát, és ez előrelépés, bármennyire csekélynek tűnik is. A szaúdi terv olyan alap, amelyre építkezni lehet a jövőben. Főleg azért, mert nem nemzetközileg összekovácsolt kompromisszumgyűjtemény (mint a kvartett által beterjesztett útiterv), hanem a térség egyik fontos állama által benyújtott program. Szaúd-Arábia nemrég tető alá hozta a palesztin megbékélést. Igaz, hogy ezzel némiképp gyengítette az amerikai diplomáciai próbálkozásokat, ám Rijád továbbra is Amerika egyik legfontosabb térségbeli szövetségese marad. A hírek szerint Izrael és Szaúd-Arábia illetékesei is tárgyaltak a lehetséges megoldásról az elmúlt hetekben. Ezt ugyan egyik oldal sem erősítette meg, ám ettől még elképzelhető, s ha így van, valamilyen megállapodás akár meg is születhet a rijádi csúcson.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.