Nem számlálják újra a szavazatokat

A véglegessé vált mandátumarányok szerint Farkas Flórián lesz az új Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) elnöke. Az is kiderült tegnap, hogy mind a 13 hazai kisebbség megalakíthatja országos önkormányzatát. Az új szabályozás szégyene, hogy garantáltan lesznek a rendszernek álkisebbségi tagjai.

Joó István
2007. 03. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kihirdette tegnap az Országos Választási Bizottság (OVB) a kisebbségi választások hivatalos végeredményét mind a 13 hazai minoritás legfelsőbb szintű önkormányzata tekintetében. Azt már hétfőn tudni lehetett, hogy a Farkas Flórián fideszes honatya vezette Lungo Drom nemcsak a területi, hanem az országos roma önkormányzati választásokat is megnyerte március 4-én. Most már az is nyilvánvaló: az új OCÖ-ben három fővel lesz több a Lungo Drom listáján bejutottak száma, mint a leköszönő OCÖ-elnök, Kolompár Orbán csapatához tartozóké, vagyis a Lungo Drom 28, a baloldali Magyarországi Cigányszervezetek Fóruma (MCF) 25 képviselőt mondhat magáénak a harminc napon belül megalakuló OCÖ-ben. S mivel alig hihető, hogy a győztesek közül az alakuló közgyűlésig bárki is átcsábítható lenne a vesztes Kolompárék oldalára, az új elnök minden bizonnyal Farkas Flórián lesz. A jobboldali cigányok választási sikere azok számára meglepő, akik korábban úgy látták, célba kell hogy érjen a MCF kampánya, amely a Lungo Dromot és a Fideszt a szélsőségesekkel cimborálónak igyekezett bemutatni. Nem hatott a cigány elektorok többségére az sem, hogy maga Veres János pénzügyminiszter ígért az MCF kampányzáróján fűt-fát a legnagyobb honi kisebbségnek.
Az MCF legújabb kudarca: tegnap az OVB elutasította kérésüket, hogy számlálják újra a Pest megyei választás Lungo Dromnak kedvező eredményét. Az elutasítás indoka: jogszabálysértésnek semmi nyoma.
Az országos önkormányzatok lélekszáma egyébként változó: a cigány etnikum mellett csak a német nemzetiségnek lesz nagy, azaz 53 fős önkormányzata. A legkisebb nemzetiség, a szlovén, 15 fővel kormányozhatja kulturális autonómiáját.
Egyfelől jó hír, hogy újra lesz országos önkormányzata a magyarországi bolgároknak, cigányoknak, görögöknek, horvátoknak, lengyeleknek, németeknek, örményeknek, románoknak, ruszinoknak, szerbeknek, szlovákoknak, szlovéneknek és ukránoknak. Másfelől azonban a 2005-ben született új kisebbségi választójog szégyene, hogy a rendszerbe még országos szinten is bejuthattak álkisebbségiek. Kirívó példa erre Papp Zoltánné, akit a Rokszin László vezette Budapesti Román Egyesület indított – bár családjával együtt mind a román, mind a cigány kisebbségi közösség romaként tartja számon. Férje és fia helyi cigány önkormányzati képviselő, sőt Papp Zoltán egyszerre elnököl egy bejegyzett román és egy cigány kisebbségi szervezetet. Értesülésünk szerint a Fővárosi Közigazgatási Hivatal a napokban állapította meg, hogy Papp Zoltán jogtalanul kap különféle címeken pénzt a felesége vezette zuglói román kisebbségi önkormányzattól. Papp Zoltánné korábban már elhárította lapunk érdeklődését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.