Kihirdette tegnap az Országos Választási Bizottság (OVB) a kisebbségi választások hivatalos végeredményét mind a 13 hazai minoritás legfelsőbb szintű önkormányzata tekintetében. Azt már hétfőn tudni lehetett, hogy a Farkas Flórián fideszes honatya vezette Lungo Drom nemcsak a területi, hanem az országos roma önkormányzati választásokat is megnyerte március 4-én. Most már az is nyilvánvaló: az új OCÖ-ben három fővel lesz több a Lungo Drom listáján bejutottak száma, mint a leköszönő OCÖ-elnök, Kolompár Orbán csapatához tartozóké, vagyis a Lungo Drom 28, a baloldali Magyarországi Cigányszervezetek Fóruma (MCF) 25 képviselőt mondhat magáénak a harminc napon belül megalakuló OCÖ-ben. S mivel alig hihető, hogy a győztesek közül az alakuló közgyűlésig bárki is átcsábítható lenne a vesztes Kolompárék oldalára, az új elnök minden bizonnyal Farkas Flórián lesz. A jobboldali cigányok választási sikere azok számára meglepő, akik korábban úgy látták, célba kell hogy érjen a MCF kampánya, amely a Lungo Dromot és a Fideszt a szélsőségesekkel cimborálónak igyekezett bemutatni. Nem hatott a cigány elektorok többségére az sem, hogy maga Veres János pénzügyminiszter ígért az MCF kampányzáróján fűt-fát a legnagyobb honi kisebbségnek.
Az MCF legújabb kudarca: tegnap az OVB elutasította kérésüket, hogy számlálják újra a Pest megyei választás Lungo Dromnak kedvező eredményét. Az elutasítás indoka: jogszabálysértésnek semmi nyoma.
Az országos önkormányzatok lélekszáma egyébként változó: a cigány etnikum mellett csak a német nemzetiségnek lesz nagy, azaz 53 fős önkormányzata. A legkisebb nemzetiség, a szlovén, 15 fővel kormányozhatja kulturális autonómiáját.
Egyfelől jó hír, hogy újra lesz országos önkormányzata a magyarországi bolgároknak, cigányoknak, görögöknek, horvátoknak, lengyeleknek, németeknek, örményeknek, románoknak, ruszinoknak, szerbeknek, szlovákoknak, szlovéneknek és ukránoknak. Másfelől azonban a 2005-ben született új kisebbségi választójog szégyene, hogy a rendszerbe még országos szinten is bejuthattak álkisebbségiek. Kirívó példa erre Papp Zoltánné, akit a Rokszin László vezette Budapesti Román Egyesület indított – bár családjával együtt mind a román, mind a cigány kisebbségi közösség romaként tartja számon. Férje és fia helyi cigány önkormányzati képviselő, sőt Papp Zoltán egyszerre elnököl egy bejegyzett román és egy cigány kisebbségi szervezetet. Értesülésünk szerint a Fővárosi Közigazgatási Hivatal a napokban állapította meg, hogy Papp Zoltán jogtalanul kap különféle címeken pénzt a felesége vezette zuglói román kisebbségi önkormányzattól. Papp Zoltánné korábban már elhárította lapunk érdeklődését.

Záporokkal és erős széllel érkezik a hidegfront