Peking offenzívája

Li Csang-csun (Li Changchun), a Kínai Kommunista Párt végrehajtó bizottságának vezető tisztviselője öt országot érintő látogatást tesz Latin-Amerikában. A kínai politikus egy héttel azután járja be az ikerkontinens déli részét, hogy George Bush amerikai elnök ezt szintén megtette.

2007. 03. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mexikóba határozott üzenettel érkezett Li: lépjen Kína és Mexikó stratégiai szövetségre egymással. Mint a pártfunkcionárius közölte Felipe Calderon mexikói elnökkel, mindkettejük országa a fejlődő államok közé tartozik, és számos ponton közösek az érdekeik, az eddigi kapcsolatok még szorosabbra fűzése Mexikóváros és Peking érdeke. A két ország az utóbbi években valóban egyre komolyabb kapcsolatokat épített ki. Jelenleg Kína második legjelentősebb latin-amerikai kereskedelmi partnere. Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai államfő két évvel ezelőtt látogatott el az országba, amelynek új elnöke a mostani találkozón leszögezte, Mexikó továbbra is az „egy Kína” elvet támogatja, amely nagyon fontos jelzés Peking számára. Li előzőleg Portugáliában a mexikóihoz hasonló ajánlatot tett. José Socrates miniszterelnök válaszában kijelentette, országa külpolitikájában kiemelt helyet élvez Kína, amelynek kommunista pártja egyébként a Portugáliát kormányzó szocialista párttal is stratégiai szövetségre lépne.
A befolyásos pártvezető Mexikóból dél felé veszi az irányt, Venezuelát, Perut és Suriname-ot fogja meglátogatni, majd a csendes-óceáni Szamoa szigetére látogat, ahol az előzetes tervek szerint a kínaiak a szigetre csábításával kapcsolatban tárgyalna vendéglátójával.
A venezuelai elnök, Hugo Chávez tavaly nyár végén utazott el személyesen Pekingbe, hogy országaik együttműködését szorosabbra fűzzék. Erre Kína miniszterelnöke, Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kedvezően reagált, ugyanis Venezuela és Kína kereskedelme egyébként is óriási mértékben nőtt. Chávez 1999 és 2006 között négy alkalommal járt Kínában. Peru is fontos kereskedelmi partnerré vált az elmúlt évek során, miközben a másik „célország” Kína számára Norvégia lesz. Itt elsősorban nehézipari és olajkereskedelmi együttműködésre koncentrál az állandó energiahiánnyal küzdő Peking.
A Cervantes Intézet szintén felfedezte magának Ázsiát, ahol kurzusokat indítana a jövőben. A spanyol nyelvet és kultúrát terjesztő állami intézet már a pekingi olimpiára 500 fiatalt készítene fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.