Rengett a föld Szumátrán

Erős, a Richter-skálán mérve 6,3-as magnitúdójú földrengés, két órával később pedig 6,0-s utórengés rázta meg tegnap az indonéziai Szumátra szigetét. A természeti csapásban legkevesebb nyolcvanketten meghaltak, sokan eltűntek. Több száz épület összeomlott. A hatóságok attól tartanak, hogy a halálos áldozatok száma tovább emelkedik.

MN-összeállítás
2007. 03. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legkevesebb nyolcvanketten életüket vesztették, sokan pedig eltűntek, amikor tegnap reggel erős, a Richter-skálán mérve 6,3-as magnitúdójú földrengés rázta meg az indonéziai Szumátra szigetének nyugati részét. Az Egyesült Államok geológiai szolgálata adatai szerint a földmozgások epicentruma Padang városának közelében volt. A természeti csapásban több száz épület – köztük egy állami tulajdonban lévő bank – összedőlt. Vezetékek, kábelek szakadtak el, ezért nagy területen szünetel az áramellátás és a telefonok sem működnek. Két órával később 6-os erősségű rengés okozott pánikot, illetve újabb pusztításokat. Az indonéz hatóságok szerint félő, hogy a halálos áldozatok száma tovább emelkedik – írta a BBC. Padang kórháza megsemmisült a természeti csapásban: az orvosokat és betegeket sikerült kimenekíteni az összedőlt épületből. A szintén földrengés sújtotta Solok egészségügyi intézményében annyi a sérült, hogy a munkát nem győzik az orvosok – jelentette az AFP tudósítója. A város polgármestere az ElShinta rádiónak elmondta: legkevesebb tizennyolc elhunytról tud, de a törmelékhegyek átvizsgálása még folyamatban van, így bármelyik percben változhat ez a szám. Hozzátette: a sérültek többsége törésekkel, zúzódásokkal került kórházba. Tanah Datarból tizenhat halottat jelentettek, a batusangkari hatóságok pedig azt közölték, hogy az áramszünet és a megrongálódott épületek miatt megkezdték a település kiürítését.
A katasztrófa sújtotta övezetben gyógyszerekre, kommunikációs eszközökre van a legnagyobb szükség – írta a BBC. Az indonéz kormányzat első szállítmányként kórházi sátrakat küldött Solokba és Pandangba. Mozgósították erőiket a térségben dolgozó nemzetközi segélyszervezetek és az UNICEF is. Az Oxfoam például a Jáva szigeti Yogyakartában állomásoztat készenléti mentőegységet, ez a csapat a szerencsétlenség után azonnal munkába állt. Tagjainak feladata egyelőre a tájékozódás, először a pusztítás mértékéről kell információkat szerezniük.
Az első földlökések után, aki tudott, a szabadba menekült. Az indonéz televízió felvételein pánik és zűrzavar volt megfigyelhető. Az alacsonyabb, tengerparti részeken élők a szárazföld belseje felé igyekeztek, annak ellenére, hogy a hatóságok jelezték: nem kell tartani szökőár kialakulásától, mivel a rengés központja a szárazföld és nem a tengerfenék alatt volt. A lökéseket érezni lehetett Malajzia több tengerparti településén, valamint a földmozgások epicentrumától 430 kilométerre lévő Szingapúrban is, ahol több épület kilengett. Mindkét államban ijedt emberek szaladtak az utcákra, Szingapúrban evakuálások is kezdődtek.
Indonéziában gyakoriak a földrengések. Az eddigi legtöbb áldozatot a 2004. december 26-i erős földmozgás, s az azt kísérő szökőár követelte Szumátra szigetének északi felében, Aceh tartományban. A cunami tíz országban összesen 230 ezer emberrel végzett, az elhunytak közül 130 ezren Szumátrán haltak meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.