Újabb beruházók jelentek meg Pécsett, akik hasznosítanák a több mint tíz éve bezárt és most hajléktalanok menedékhelyéül szolgáló Balokány fürdőt. A baranyai megyeszékhely tulajdonában lévő Balokányban a medencék ütötten-kopottan várják, hogy újra a pécsi gyermekek hangjától legyen hangos nyáron a strand. A szebb napokat megélt ligetben található tó forrásai már rég nem táplálják a tavat, a fürdő utoljára 1993-ban fogadta a vendégeket – a tisztiorvosi szolgálat tovább már nem adta ki a létesítménynek a működési engedélyt. Ezután tízéves vesszőfutás kezdődött: az elhagyatottá vált, az 1930-as években épült uszodát és az 1907-ben készült, eozinnal gazdagon díszített bejáratot sem kímélték a rongálók. Az esztelen pusztításnak az lett a vége, hogy el kellett szállíttatni az értékes díszkerámiákat.
Az ezredforduló után felújították a liget egy részét, azonban már akkor lehetett tudni, hogy a városnak nem lesz arra pénze, hogy saját erőből teljesen rendbe tegye a fürdőt. A magántőke többször is kopogtatott a város ajtaján, de eddig minden hasznosítási terv kudarcot vallott. Most két cég is jelentkezett, hogy az elhanyagolt városrészen fürdőt, fürdőket építsen fel. A városvezetés ezúttal is bizakodó, de talán erre most az is okot adhat, hogy 2010-ben Pécs Európa kulturális fővárosa (EKF) lesz.
Tóth Bertalan, Pécs alpolgármestere közölte, az önkormányzat a cégek több mint tízmilliárdra rúgó, nagyszabású elképzeléseinek megvalósításához mindenképpen garanciákat kér: a baranyai megyeszékhely várhatóan már májusban megköti a befektetőkkel az erről szóló előzetes megállapodást is.
A szándékok komolyságát jelzi, hogy az egyik cég már azt is kérelmezte, hogy a pécsi építési szabályzat módosításával segítsék elő a munkákat. A beruházók egymástól eltérő profilú fejlesztéseket terveznek. Az egyik cég nem a fürdő területén, hanem azon kívül, de a Balokány mellett építene fel tízmilliárd forintból egy akvaparkot, látványfürdőt és nyitott strandot, valamint ugyanitt egy ötcsillagos, kétszáz férőhelyes szállodát is felhúzna. A tervezett komplexum létrehozásához már ingatlanuk is van, de várhatóan további területeket is vásárolnak még. A másik beruházó magát a fürdőt szemelte ki, ahol emelt szintű wellnessközpontot létesítene – itt még a műemléki előírásoknak is meg kell felelni. Ebben az esetben az is elképzelhető, hogy a fürdő magánkézbe kerül, a város ugyanis már nem tartja célszerűnek a PPP-konstrukciót.
A 6-os út mellett, Pécs belvárosának közvetlen szomszédságában fekvő városrész egyébként kiemelt fejlesztési célja az Európa kulturális fővárosa programnak is. A 7,9 milliárdból megvalósítandó zenei és konferencia-központ, a kulturális főváros program egyik emblematikus épülete éppen ezen a területen kapna helyet.

Ezen múlt, hogy nem Erdő Péter lett az új pápa, hanem Prevost bíboros