Robert Guy – vagy ahogy világszerte ismerik, a Kapitány – számára egyértelmű volt, hogy kipróbálja magát a haditengerészetnél, amit saját bevallása szerint soha nem bánt meg. Mint lapunknak nyilatkozva kifejtette, tanulóévei után 1970-ben lépett be a haditengerészetbe mint tengeralattjáró-elhárító tiszt egy fregatton. A tengert három évre otthagyva Gibraltárra költözött, hogy az ottani brit kormányzónak segítsen. Guy huszonöt évesen két aknaszedő hajót irányított, feladata a halászati jogok védelme volt. Ezt a pozíciót hagyta ott később egy fregattért, ahol műveleti tiszt lett. Aztán nagyon fordult vele a világ 1977-ben, a tengerészet vezérkara ugyanis őt jelölte ki őfelsége segítőjeként. Mint elmagyarázta, a királynő mellett mindig van egy tiszt, aki a királyi családdal él, és mindennapi életük során teljesít szolgálatot. Ez a szolgálat messze áll a hadihajón megszokottól, elsősorban személyes feladatokat kell teljesíteni, így például az uralkodó vendégeinek szórakoztatását is Guyra bízták. „Óriási megtiszteltetés, hogy engem választottak” – vallotta be a tengerésztiszt, aki szerint egyáltalán nem unalmas ezt a munkát végezni, épp ellenkezőleg, nagyon nagy élmény volt a királyi családdal együtt élni.
A diplomáciai megbízatás három év múlva véget ért, és Guy újra a tengeren találta magát. Egy később legendássá vált fregatt, az Antelope második tisztje lett, amely kábítószercsempészek ellen vette fel a harcot a nyugat-indiai szigetvilágban. A hajót azonban átrendelték a világ másik felére, Dél-Amerikába, pontosabban a Falkland-szigetekért vívott harcok közepébe. „A támadás közepette azt gondoltam, komoly kihívás elé nézünk – írta le a fregatt elvesztését megelőző órák hangulatát angolos higgadtsággal Guy. – Két bomba csapódott be a hajónkba, ám nem robbantak fel. A nap folyamán magunkkal hurcoltuk ezeket a szerkezeteket, majd megpróbáltuk hatástalanítani” – mesélte Guy. Az egyik robbanószerkezet azonban működésbe lépett, a tűz pedig nagyon gyorsan tovaterjedt. „Mivel nem kaptunk segítséget egyetlen másik hajónktól sem, nem volt más választásom, mint elrendelni a hajó azonnali elhagyását” – ismertette a tengerésztiszt az Antelope pusztulásának körülményeit. A tűz végül betört a lőszerraktárba, a fregatt pedig felrobbant. Az erről készített felvétel bejárta az egész világot, és a háború szimbóluma lett.
Robert Guy később hosszú időt töltött Stanleyben, a szigetek fővárosában. Az ott élő koronahű alattvalók a Kapitány szerint „igen erősen támogatták a háborút”. Ez talán nem is csoda, ismerve a Falkland-szigeteket. „Olyan, mint az Egyesült Királyságban” – vont vállat a sokat látott tengerésztiszt.
Újabb osztrák útzár lehetetleníti el a magyar ingázókat