Őfelsége kapitánya

Huszonnyolc évet töltött a tengeren Robert Guy, s kapitányi rangban volt, mikor otthagyta őfelsége haditengerészetét. A brit tengerész részt vett a falklandi háborúban, s ő utasította a katonákat az Antelope fregatt elhagyására, amely később az összecsapás szimbólumává vált. Guy ugyan családi okokból leszerelt, ám máig szívesen emlékszik vissza Stanleyre.

2007. 04. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Robert Guy – vagy ahogy világszerte ismerik, a Kapitány – számára egyértelmű volt, hogy kipróbálja magát a haditengerészetnél, amit saját bevallása szerint soha nem bánt meg. Mint lapunknak nyilatkozva kifejtette, tanulóévei után 1970-ben lépett be a haditengerészetbe mint tengeralattjáró-elhárító tiszt egy fregatton. A tengert három évre otthagyva Gibraltárra költözött, hogy az ottani brit kormányzónak segítsen. Guy huszonöt évesen két aknaszedő hajót irányított, feladata a halászati jogok védelme volt. Ezt a pozíciót hagyta ott később egy fregattért, ahol műveleti tiszt lett. Aztán nagyon fordult vele a világ 1977-ben, a tengerészet vezérkara ugyanis őt jelölte ki őfelsége segítőjeként. Mint elmagyarázta, a királynő mellett mindig van egy tiszt, aki a királyi családdal él, és mindennapi életük során teljesít szolgálatot. Ez a szolgálat messze áll a hadihajón megszokottól, elsősorban személyes feladatokat kell teljesíteni, így például az uralkodó vendégeinek szórakoztatását is Guyra bízták. „Óriási megtiszteltetés, hogy engem választottak” – vallotta be a tengerésztiszt, aki szerint egyáltalán nem unalmas ezt a munkát végezni, épp ellenkezőleg, nagyon nagy élmény volt a királyi családdal együtt élni.
A diplomáciai megbízatás három év múlva véget ért, és Guy újra a tengeren találta magát. Egy később legendássá vált fregatt, az Antelope második tisztje lett, amely kábítószercsempészek ellen vette fel a harcot a nyugat-indiai szigetvilágban. A hajót azonban átrendelték a világ másik felére, Dél-Amerikába, pontosabban a Falkland-szigetekért vívott harcok közepébe. „A támadás közepette azt gondoltam, komoly kihívás elé nézünk – írta le a fregatt elvesztését megelőző órák hangulatát angolos higgadtsággal Guy. – Két bomba csapódott be a hajónkba, ám nem robbantak fel. A nap folyamán magunkkal hurcoltuk ezeket a szerkezeteket, majd megpróbáltuk hatástalanítani” – mesélte Guy. Az egyik robbanószerkezet azonban működésbe lépett, a tűz pedig nagyon gyorsan tovaterjedt. „Mivel nem kaptunk segítséget egyetlen másik hajónktól sem, nem volt más választásom, mint elrendelni a hajó azonnali elhagyását” – ismertette a tengerésztiszt az Antelope pusztulásának körülményeit. A tűz végül betört a lőszerraktárba, a fregatt pedig felrobbant. Az erről készített felvétel bejárta az egész világot, és a háború szimbóluma lett.
Robert Guy később hosszú időt töltött Stanleyben, a szigetek fővárosában. Az ott élő koronahű alattvalók a Kapitány szerint „igen erősen támogatták a háborút”. Ez talán nem is csoda, ismerve a Falkland-szigeteket. „Olyan, mint az Egyesült Királyságban” – vont vállat a sokat látott tengerésztiszt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.