Nem szerzett meglepetést a magyar piaci index, amikor pozitív előjellel zárta a napi kereskedést. A BUX felfutását, illetve a korrekciós nyomás csökkenését már néhány elemző a napokban megjósolta. A kétnapos profitkivétel után érthető volt egy emelkedő irány megjelenése, főként, ha az általános trend a javulás irányába mutat. A nemzetközi hangulat is azt igazolta, hogy a BUX-nak fordulnia kell. Az FTSE és a DAX fél-egy százalék körüli emelkedéseket produkált, a tengerentúli mutatók is a növekedés irányába mutattak.
Budapesten nyitáskor 37 ponttal állt előző szintje felett a BUX, a növekedési irány azonban csak délig volt fenntartható, ezután előző napi zárószintje alá bukott. A 25 372 pontos napi mélypontjáig eső indexre a nemzetközi hangulat okozta felhajtóerő hatott a legjobban: a BUX kikecmergett a gödörből, és zárásra 86,17 pontos pluszt gyűjtött össze. A kis és közepes papírokat összefogó Bumix indikátor pedig 11,39 ponttal, 0,38 százalékkal erősödött.
A 26,3 milliárd forintos, nem túl magas forgalom mellett a nap nyertese az OTP lett. Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője is úgy nyilatkozott, hogy a banki papír „tartotta vállán a piacot”. A pénzintézet célárfolyamára adott sorozatos felminősítések hatására az OTP papírjai tegnap történelmi csúcsukra emelkedtek. A kilencmilliárd forintos szintet meghaladó forgalom mellett az OTP árfolyama 200 forinttal, 9500 forintra drágult. A másik nyertes a Magyar Telekom lett. Az osztalék kifizetése előtti hajrá során a távközlési papírok fél százalékkal erősödtek.
A vesztesek táborát erősítette viszont a Mol és a Richter. A gyógyszergyártót a dollár gyengülése tartotta sakkban, így a társaság részvényeinek kurzusa 2,1 százalékkal csökkent. Hasonlóan lefelé mozgott a kisebbik gyógyszeripari papír, az Egis árfolyama is, vagyis az értéke 2,01 százalékkal csökkent. A kis forgalmú részvények közül az Econet és a Danubius emelkedése érdemelt némi figyelmet.
Stabilan erős maradt a forint tegnap is a bankközi devizapiacon. Az eurót fél négy tájban 245,80– 245,85 forinton jegyzeték, fillérre azonos árfolyamon a kedd délutáni kurzussal – írta az MTI–Eco. A kereskedők kiegyensúlyozott kereskedésről számoltak be, a vételi és az eladási ajánlatok közötti alig ötfilléres eltérés jelzi a bő likviditást – mondták a piaci szereplők. Az eurót 245,50–246,45 forint között jegyezték, hasonlóan a keddi kereskedéshez, amikor 245,60–246,30 forint között ingadozott az uniós valuta árfolyama.
A régióban a legfontosabb esemény a lengyel jegybank piaci várakozásokkal megegyező, 25 bázispontos kamatemelése volt, de a forint csak átmenetileg reagált a lépésre, minimális erősödéssel. Az irányadó kamat 4,25 százalékra emelésével a lengyelek követték a szlovák jegybankot. A japán jegybank pénteken tartja kamatdöntő ülését, a piacon azonban nem számítanak arra, hogy a februári emelés után ismét kamatnövelésre kerülne sor.
A Patrióta néhány napja forgatott a berlini karácsonyi vásárban a terrorfenyegetettségről