Bankrablók üldözésének indult, de egy terrorcsoport elleni felszámolóakcióvá alakult át a libanoni hatóságok vasárnapi akciója. A helyi biztonsági erők a menekülttábor bejáratánál posztoló tagjait támadták meg először a palesztin fegyveresek, a kirobbanó harcokban legalább ötvenen meghaltak. A libanoni hadsereg közölte, ura a helyzetnek, ám a menekülttáboron belül mégis folytatódott egész nap a harc. A táborban mintegy 30 ezer ember él, akik még az izraeli államalapítás után hagyták el otthonukat, és 1948 óta várják esetleges visszatérésüket. Feltételezések szerint több, akár hetven civil is meghalhatott a hadsereg csapásai következtében, ám nehéz biztosat mondani. A libanoni hatóságok ugyanis 36 éve nem léphetnek be a menekülttábor területére.
A Fatah al-Iszlám nevű szervezet igen fiatal, tavaly év végén hagyta el a Fatah al-Intifádát, amely az 1980-as években nőtt ki a palesztin politikában részt vevő, manapság Mahmúd Abbász palesztin elnök nevével fémjelzett csoportból. A libanoni kormány szerint egyértelműen Szíria keze van a mostani harcok kirobbanásában, a helyi lapok pedig arról számolnak be, hogy több halott fegyveres külföldinek látszott. A Fatah al-Iszlámtól az összes libanoni palesztin szervezet elhatárolódott.
A Fatah libanoni képviselője elítélte a harcok kirobbantóit. Szultán Abu al-Ajnajn a Daily Star libanoni lapnak nyilatkozva kifejtette, ők „bűnözők egy csoportja”, akik így reagáltak a „külföldi nyomásra”. Rámutatott, hogy a napokban kerül az ENSZ közgyűlése elé a Rafik al-Haríri meggyilkolt libanoni miniszterelnök ügye, ezért robbantak ki a harcok. Egyúttal visszautasította a feltételezést, hogy a Fatah al-Iszlám palesztin lenne, szerinte ugyanis a tagoknak mindössze három százaléka tartozik nemzetéhez.
Napi balfék: Itt van Magyar Péter üzenete a nézőknek!