Heteken belül megjelenik új kimutatásunk, amely foglalkozik a tavaly őszi magyarországi eseményekkel – mondta lapunknak Villányi Viktória, a Freedom House munkatársa. A jogvédő szervezet Szabadság a világban című kimutatása csak egy mondatban érintette Magyarország kapcsán a szeptember végi és október 23-i tiltakozó akciókat, hazánkat emberi jogi és a sajtószabadság szempontjából a legjobb kategóriába sorolja. Villányi szerint ez a jelentésük általánosan foglalkozik csak a jelenségekkel, a mélyebb elemzés a néhány héten belül elkészülő Nations in Transit (Nemzetek átalakulás közben) című tanulmányukban várható. A Freedom House hazánk neve mellé egy lefelé mutató nyilat tett, a változások irányát jelezve. „Ez egyfajta sárga lapként fogható fel” – mutatott rá a jogvédő.
Egy másik csoport, az Amnesty International éves értékelésében sokkal határozottabban ítéli el a rendőrök erőszakos fellépését az őszi események során. Az értékelést bemutató sajtótájékoztatón közreadott jelentés szerint „a magyar rendőrség eljáró tagjai túlzott karhatalommal léptek fel a békésen induló, erőszakos cselekményekbe torkolló tüntetés résztvevőivel szemben (…) Budapesten szeptember 20-ról 21-re virradó éjszaka és október 23-án is”. Mint írták, gumilövedéket, vízágyút és könnygázt vetettek be minden előzetes figyelmeztetés és megkülönböztetés nélkül az erőszakos, a randalírozó és a békés tüntetőkkel szemben is.
Az amerikai külügyminisztérium éves emberi jogi jelentésének Magyarországról szóló részében az őszi események csak felületesen jelentek meg, nem említve a rendőri erőszakot vagy a Kossuth téri kordont, s Gyurcsány Ferenc őszödi beszédéről sem ejtettek szót, ám leszögezik, hogy a kormány gyakorlatilag tiszteletben tartja a gyülekezési szabadságot.
Egymilliárd forintot, a bevallott összeg tízszeresét költhették el Magyar Péterék tavasszal