Bár számos esetben Tajvan bízhat befolyásos támogatói, főként az Egyesült Államok segítségében, ebben az esetben szinte teljesen magára maradt. Mint azt Washington és Tokió is nyilvánvalóvá tette, a jelen helyzetben nem támogatja Tajvan teljes jogú WHO-tagságát. A WHO pedig könnyen mutathat egyik nagy hatalmú tagja, Kína ígéretére, miszerint Tajvan mint az ő elidegeníthetetlen tartománya joggal számíthat Peking segítségére, ha egészségügyi kérdésekről van szó. Az ő szemében Tajvan ugyanolyan státust képvisel, mint Hongkong vagy Makaó, amelyek az „egy állam, két rendszer” szisztéma szerint állnak Peking fennhatósága alatt. A vörös lobogó ugyan emlékezteti az ott élőket a nagy testvérre, ám a mindennapi életbe nem szól bele. Tajvan esetében azért kissé más a helyzet. Tajpej fölött Kínának gyakorlatilag semmi hatalma nincs, ám azt sem lehet mondani, hogy Tajvan valóban független lenne. Ez pedig annak köszönhető, hogy Peking igen aktív külpolitikai téren, s minden szövetségesének alaposan eszébe vési, hogy számukra elfogadhatatlan Tajvan függetlenségének elfogadása.
A genfi központban a tajvani szervezők várják, hogy megérkezzen Csen Suj-pien tajvani államfő, aki valóságban ugyan Tajpejben, videokonferencia segítségével viszont Európában is megjelenik. A videokonferencián Csen Suj-pien érthető módon külföldre mutogat. Érvelése szerint ha Palesztina megfigyelői státusban tagja lehet a WHO-nak, akkor ezt Tajvan számára is meg kell engedni. Gondolatainak középpontjában az áll, hogy ha az atípusos tüdőgyulladás-járvány (SARS) idején a WHO tagja lett volna országa, sokkal eredményesebben léphettek volna fel a később 73 áldozatot szedő kór ellen. Tajvan azonban – minthogy nem kapja meg a szükséges információkat – egyedül küzd a világméretű járványok ellen is. Az elnök szavai ellenére optimista. Elismeri, hogy jelenleg nem tud maga mellé állítani befolyásos támogatókat, ám a WHO-tagság lelkiismeretében bízik, amikor minduntalan a sziget 23 milliós lakosságát említi, amelynek „joga van megkapni ugyanazt az egészségügyi ellátást, mint a világ többi népének”. Egyúttal hitet tesz amellett is, hogy „Tajvan független ország”, újra egyértelműen elutasítva Kína fennhatóságát. A kijelentés is egyértelműsíti, hogy itt bár egészségügyi kérdésekről van szó, valójában minden a politikáról szól.
„Saját sikereink áldozatai vagyunk” – mondja egy tajvani újságíró, aki szerint a legfőbb baj az, hogy kívülről nézve országa nem szorul rá a nemzetközi segítségre egészségügyi szempontból. Sőt Tajvan saját segélyszervezetet is létrehozott, hogy külön utakon átadja tapasztalatait a szűkölködő országoknak, s egyúttal bizonyítsa rátermettségét a WHO-tagságra.
Kína vezetői minden külföldi megszólalásukkor hangsúlyozzák az „egy Kína elvet”, amelynek elfogadása nélkül nincs továbblépés a kétoldalú kapcsolatokban. Akinek nincs szüksége Kína jóindulatára, az választhatja persze a huszonöt ország által elismert tajvani kapcsolatot. Ez a huszonöt csak nemrégiben alakult ki, Szent Lucia szigete csak az elmúlt hónapban lépett közéjük. A nemzetközi elismertség Tajvan számára életbe vágó, így minden kicsiny, ám ENSZ-tagsággal rendelkező állam támogatására szüksége van. A válasz persze nem maradt el, Kína azonnal visszahívta nagykövetét. A terjedő pletykák szerint Tajvan a diplomáciai kapcsolatokért pénzzel fizet. A szigetnek ez a politika megéri, hiszen pénze van, csak politikai kapcsolatai nincsenek. Tajvan számára az is égetően fontos, hogy ezen a néven tudjon részt venni a nagyvilág diplomáciai vérkeringésében. 2008-ban Peking rendezheti az olimpiai játékokat, ahol Tajvan mint „kínai Tajpej” vehet részt, már amennyiben Kína ezt meg nem akadályozza valamilyen módon. Úgy tűnik azonban, hogy a sziget nem ezen az úton kívánja megvalósítani elképzeléseit, pedig három éve Athénban aranyérmet is szerzett. Tajvan emellett tagja a Nemzetközi Labdarúgó-szövetségnek, a FIFA-nak. A szervezete maga dönt tagjainak nevéről; nemrégiben, a világbajnokság előselejtező körében volt Palesztina–Tajvan mérkőzés. A nemzetközi elismertséget egy kiválóan teljesítő futballválogatott talán elhozhatná a sziget számára, ám lapunk ez irányú kérdésére Csen Suj-pien csak mosolygott.
Fordulat a 16 éves, gyilkossággal gyanúsított lány ügyében