Hatalmi sakkjátszma

2007. 05. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha Damaszkusz megfázik, Bejrút köhög – tartja a népi bölcsesség, amelyet a 2005-ös szíriai kivonulás sem tudott megváltoztatni. A Szíria-ellenes libanoni politikusok most is meg vannak győződve arról, hogy a Fatah al-Iszlám harcosait valójában Damaszkuszból irányítják. A „sehol nem jegyzett” szervezet vezetője, Saker al-Absszi tavaly szabadult ki szíriai börtönéből. A cél a libanoni média szerint egyértelmű: Szíria megpróbál nyomást gyakorolni az ENSZ-re, amely előbb-utóbb dönteni fog Rafik el-Hariri meggyilkolt exkormányfő ügyében. Ebben Bejrút szintén Damaszkuszt látja ludasnak, és könnyen lehet, hogy a világszervezet is bizonyítottnak látja majd a szíriai kapcsolatot.
Libanon ügyében azonban nem egyedül Szíria érdekeltségeire érdemes figyelni. Irán, Szíria szoros szövetségese fizette a gyanú szerint azt a legalább 300 millió dollárt, amelyből kártalanították a libanoniakat a Hezbollah tagjai az izraeli háború után. Az ország újjáépítését mintegy egymilliárd dollár értékben segíti az Egyesült Államok is, amely egyúttal az ország Szíria-ellenes kormányának egyértelmű támogatója. A BBC elemzése rámutat, hogy Irán és Amerika mellett Szaúd-Arábia csendben maga is letett egymilliárd dollárt, hogy megmentse az országot az összeomlástól, így Rijád kiegyensúlyozó szerepe sem elhanyagolható a sokszereplős hatalmi sakkjátszmában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.