Merész pekingi terv

2007. 05. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Talán Kínát is meglepte, hogy a helyi kommunizmus milyen sikeres tud lenni gazdasági téren. Kína évek óta képes 10 százalék feletti GDP-növekedést produkálni, mindezt hivatalosan a kommunista párt bölcs irányításával. A helyzet azonban nem ilyen egyszerű. A kínai kommunizmusra valószínűleg rá se ismerne Mao Ce-tung, ha ma élne. Az 1976-ban meghalt Nagy Kormányos óta eltelt harminc év, s főként a Teng Hsziao-ping által indított reformok mára sajátos hibridet hoztak létre, azaz a gazdaság alapjait és irányait az ötéves tervek határozzák meg, ám a magántőke működését gyakorlatilag csak a még mindig óriási bürokrácia akadályozza.
A XXI. századi kínai marxizmus definícióját azonban egyelőre még nem alkották meg. Peking pedig érzi, hogy szükség van az ideológia felfrissítésére, főként mert az osztályharc – látva a pártelit szemérmetlen „tőkés-kizsákmányoló” viselkedését – kissé mintha megakadt volna. A kínai egyetemek ezért elindították programjaikat a marxizmus kutatásának céljával. Vu En-jüan, a Kínai Társadalomtudományi Akadémia Marxista Intézetének elnökhelyettese a Jongo című kínai hírportálnak elmondta, fiatal kutatókat vesznek fel, hogy az új nemzedék alkossa meg saját „új marxizmusát”, ám ez semmiképp sem lesz forradalom, csak békés átmenet. Vu szavai is a régi időket idézik, amikor azt mondja, a nagy ugrást és a kulturális forradalmat a „marxizmus alapelveinek félreértése és eltorzítása” jellemezte.
Hszie Tao pedig még ennél is merészebb. Ő azonnali cezúrát követel, demokratikus szocializmus bevezetését, s ami a legmeglepőbb, hogy a Zsenmin Zsipao központi pártlap foglalkozott is a felvetéssel. Hszie azt fejtegette tanulmányában, hogy a XX. század történelme lényegében három társadalomfejlődési típus harcának története volt: a kapitalizmusé, a kommunizmusé és a svéd mintájú demokratikus szocializmusé. Hszie meggyőződése szerint a legutóbbi egyszerre biztosítja a viszonylagos társadalmi egyenlőséget és a politikai szabadságjogokat, bebizonyította magasabbrendűségét a két előzővel szemben, ezért Kínának is ezt a modellt kellene követnie, ha meg akar újulni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.