Őssejtekkel az érszűkület ellen

Évente több mint hétezer embernek kell amputálni valamelyik végtagját azért, mert már semmilyen módon nem tudják enyhíteni érszűkület miatti fájdalmaikat. Rajtuk segíthet az az új őssejtterápia, amit Magyarországon elsőként a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának orvosai végeznek.

2007. 05. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly kísérleti jelleggel öt, sem belgyógyászati, sem érsebészeti módszerekkel nem gyógyítható, súlyos, előrehaladott stádiumban lévő érszűkületes beteget kezeltek őssejtterápiával – közölte Boda Zoltán professzor, a II. sz. Belgyógyászati Klinika igazgatója tegnap Debrecenben, a szív- és érrendszeri betegségek őssejt-transzplantációs kezeléséről rendezett tudományos konferencián. Elmondta: minden esetben a beteg rosszabb állapotban lévő végtagjával foglalkoztak és egyetlen kivétellel azt tapasztalták, hogy az őssejttel gyógyított végtag jobb állapotba került, mint a korábban kevésbé beteg, de őssejttel nem kezelt kéz, illetve láb. Két beteg olyan jól reagált a módszerre, hogy munkába állásuk is szóba jöhet. Különösen eredményesnek mondható egy 25 éves kamionsofőr gyógykezelése, aki fájdalom nélkül már tíz métert sem tudott megtenni, most viszont képes levezetni négy-ötszáz kilométert egyfolytában, és gyalogosan is megtesz fél kilométert anélkül, hogy fájdalmai lennének – derült ki Boda profeszszor szavaiból.
Az érszűkületes betegek kísérleti őssejtterápiáját vezető klinikai igazgató kérdésünkre elmondta, az eljárás igen egyszerű és gyors, ugyanis reggel steril körülmények között levesznek a beteg csípőcsontjából 200-300 milliliter csontvelőt, majd ebből megfelelő kezeléssel kinyerik az érszűkület gyógyítására alkalmas őssejteket. Délután tíz millilitert juttatnak be belőlük a beteg végtagjába olyan módon, hogy kilenc-tíz helyen egy-egy milliliternyit fecskendeznek a legvastagabb izomba.
A kezelést jelenleg az OEP nem finanszírozza, így, ha valaki szeretne őssejtterápiában részesülni, húszezer euróval – körülbelül ötmillió forinttal – kell rendelkeznie. Ennyi ugyanis az eljárás önköltsége. A debreceniek kezdeményezték, hogy a társadalombiztosítás fogadja be az eljárást, és erre ősztől esély is van, ám arra valószínűleg nincs, hogy minden, egyébként csak csonkolással kezelhető esetet őssejtterápiával gyógyítsanak. Boda professzor úgy véli: már az is nagy eredmény lenne, ha az évi hétezer eset egy százalékára sikerülne finanszírozást szerezni. Hasonló a helyzet a szívinfarktus miatt elhalt szívizom őssejtterápiás kezelésével is: itt is komoly eredményeket tudnak felmutatni a debreceni orvosok, egyelőre állami finanszírozás nélkül. Pedig az Édes István által vezetett klinikai kísérletek eredményei már csaknem egy éve ismertek, s az is világos, hogy nő az infarktus hosszú távú túlélésének esélye.
A debreceni Sejtterápiás Központot vezető Hunyadi János professzortól megtudtuk: 2003 óta, amióta a hematológiai tumoros betegségek őssejtkezelését elkezdték, száz beteg részesült ebben a terápiában. A kezeléseket az immár három kórteremmel rendelkező Debreceni Homeopatikus Őssejt Transzplantációs Központ végzi, ahol évente negyven beteget tudnak ellátni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.