Állandó forradalom

Tizennyolc évvel ezelőtt halt meg Khomeini ajatollah, az iráni iszlám forradalom vezetője. Irán egykori irányítójának megadatott, hogy tíz éven át vezesse is tiszta iszlám alapokon nyugvó országát, amely többek között az ő elveinek köszönhetően vált regionális nagyhatalommá, ám szomszédaitól élesen eltérő úton jár.

2007. 06. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Irán a sah uralma alatt kissé olyan volt, mint az amerikaiak Kubája. Sok lehetőség, szórakozás és a könnyű élet ígérete, ám ezt megvalósítani egy ókonzervatív társadalomban szinte lehetetlen. Reza Pahlavi sahnak is csak ideig-óráig sikerült határozottan elnyomó, ám a vallástól meglehetős távolságot tartó rendszerét működtetnie, ám rajta vesztett, mikor hatalmát féltendő szembehelyezkedett az ulémákkal, a vallási irányítókkal. Az elsősorban vallási gondolkodó Khomeini a nyugatiak, főként Amerika támogatását élvező iráni monarchia változtatására törekedett, s élesen bírálta a fennálló rendszert. Így lett politikus a síita elöljáróból, amely alapvetően meghatározta jövőjét.
A sah Khomeinit 1964-ben száműzte, ezt ő rövid törökországi kitérővel az iraki síita szent városban, Nedzsefben töltötte. Összesen tizennégy éven át élt hazájától távol, ezalatt lefektette az általa ideálisnak tekintett kormányzás alapjait. Úgy látta, mivel a hatalmat Isten adja az ember kezébe, az iszlám jogrend, a saríja kell, hogy legyen mindennek az alapja. A vallástudósoknak komoly hatalmat adna, hogy megakadályozzák a korrupciót, és őrködjenek az iszlám tisztasága felett. A választott utat rossznak tekintette, szerinte az ideális vezető mindenki mást túlszárnyal tudásban.
Mikor a sah rendszere végül összeomlott, nem is volt kérdéses, ki fogja vezetni az iráni forradalmat. Khomeini ajatollah, akit már korábban a „forradalom őrének” neveztek, 1979. február 1-jén megérkezett Teheránba. Elveinek megfelelően azonnal felállította kormányát, amelyet később Isten kormányának nevezett. Ezzel pedig igen nehéz szembeszegülni, főként a mélyen vallásos iráni társadalomban volt gyakorlatilag lehetetlen. A régi rendszert végül március 31-én törölték el, amikor a monarchiát népszavazáson utasította el Irán népe. Megalakult az Iráni Iszlám Köztársaság, élén Khomeini ajatollahhal, aki vallási vezetőként gyakorlatilag támadhatatlanná vált. Novemberben a lakosság elfogadta az új alkotmányt, hivatalosan is az új vezető irányítása alá helyezve az országot.
Khomeini hitt abban, hogy országának új szövetségeseket szerez majd az iszlám országok körében, s közösen tudják megvívni a harcot az Egyesült Államokkal. Az iszlám forradalmak azonban nem törtek ki a különböző országokban, bár egyes lépések történtek. Gombamód szaporodtak a kis forradalmi sejtek a Közel-Keleten, átalakítva a térség jövőjét. A Mozlim Testvériség Egyiptomban is a Khomeini-elvek alapján szerveződött meg, és hajtotta végre Anvar Szadat elnök ellen híres merényletét. A gyilkosság után Iránban dicsőítették Hálid Esztambolit, aki a végzetes lövést leadta a kairói díszszemlén, még utcát is elneveztek róla. Az eszme elterjedt, Khomeini pedig utolsó tíz éve során vaskézzel irányította vallási fundamentalista államát. Az idő voltaképp őt igazolta. Irán ragaszkodik a forradalom vívmányaihoz, az utóbbi években a világpolitikai változások pedig segítettek a középhatalmi státus kialakításában. Az Esztamboli utcát átnevezik, és valószínűleg a közeljövőben megnyílhat a kairói iráni nagykövetség. Az igazi nagy dobás az lenne, ha az amerikaiakkal való kapcsolatfelvétel is sikerülne. Erre azonban a legjobb esetben is várni kell néhány évet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.