Az SZDSZ keresi a befektetőket

Aukción értékesítenék az üzleti befektetőknek az egészségbiztosítók kisebbségi, 49 százalékos tulajdonrészét. Nemzetközi kampányt is hirdetnének, hogy minél többen jelentkezzenek a licitre. A biztosítói modellváltásról a hét végén született koalíciós alku pontos részletei egyébként továbbra sem ismeretesek.

2007. 06. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tisztázatlan kérdések egy részéről vasárnapig, másik részéről pedig a következő két hónapban születik megállapodás – mondta egy tegnapi háttérbeszélgetésen Horn Gábor, a koalíciós egyeztetésért felelős szabad demokrata államtitkár. A menetrendet ismertetve hozzátette: ezután felkérik az Egészségügyi Minisztériumot, augusztus végére készítse el a tervezetet, hogy a jogszabályt ősszel elfogadhassa a parlament. Az új egészségbiztosítási rendszer számos részlete bizonytalan még.
Nem tudni, pontosan hány biztosító működik majd a rendszerben. Ehhez ismét régiókra kell osztani az országot (ez feltehetőleg nem lesz azonos a jelenlegi regionális felosztással). Egy-egy régióhoz egy biztosító tartozik majd, de ezek valójában mind országosak volnának, hiszen az ország egész területéről toborozhatnának ügyfeleket, s bármely egészségügyi szolgáltatóval szerződhetnének. Gyurcsány Ferenc a hét végén azt mondta, várhatóan öt–hét biztosító működik majd. Az SZDSZ-nek egyébként volt olyan javaslata is, legyen csupán három – ismertette Horn.
Szintén bizonytalan, hogy miként oszlanak meg a jogok az új biztosítóban az állam és a magánbefektető között. Fontos kérdés ugyanis, hogy a 49 százalékkal bíró kisebbségi tulajdonos a gazdasági társaságokról szóló törvény szerint a tulajdoni arányához képest akár 90 százalékos profitkiviteli és szavazati joghoz juthat. Az MSZP szeretne e jogokból minél többet az államnál tartani, míg az SZDSZ-es politikus azt hangsúlyozta, hogy a fontos döntésekben megfelelő jogköröket kell kapnia a magántőkének is. Nem lehet azt a gyakorlatot követni, hogy a kisebbségi tulajdonosnak semmibe nincs beleszólása – tette hozzá.
Kérdés az is, indulás után meddig toborozhatnak tagokat az új biztosítók. Az MSZP javaslata szerint a kisebbségi tulajdonrészek megvásárlását követő hat hónapig, míg az SZDSZ szerint az azt követő egy évig – mondta Horn Gábor. Ennek az időszaknak a végén szűnne meg az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, s létrejönne a nemzeti kockázatközösségi alap, amely a szabályozást végezné. Azokat, akik a megadott határidőig nem választanak az új biztosítók közül, a régiójukhoz rendelt biztosítóhoz osztanák. Később évente egyszer lenne lehetőség biztosítóváltásra (hasonlóan a gépjárművek kötelező biztosításához), erre a tervek szerint minden év szeptemberében nyílna mód.
Nem tudni még, mennyiért és miként értékesítenék az új biztosítók 49 százalékos tulajdonrészét. A tervek szerint először létrehoznának öt–hét, 100 százalékban állami tulajdonú céget, s ezek 49 százalékát értékesítenék egyben. Várhatóan aukciós folyamatban történne az eladás. A kikiáltási árat határoznák meg, ám még nem tudni pontosan, mekkora értéken. Arra a kérdésre, mi garantálja, hogy csekély befektetői érdeklődés esetén az üzleti biztosítók nem egyeznek meg egymással, hogy ki pályázzon egy-egy régióra alacsonyabb áron, Mihályi Péter, az államreform-bizottság egészségügyi kabinetjének szabad demokrata vezetője úgy válaszolt: – Ettől nem kell tartani, reményeink szerint sok jelentkező lesz, az ár pedig jócskán meghaladja a kikiáltási összeget. Akár hirdetéseket is feladhatunk – mondjuk a Financial Timesban –, hogy minél több külföldi befektető értesüljön a lehetőségről.
Fontos kérdés, változhat-e a későbbiekben az állami és a magántulajdon 51-49 százalékos aránya. Mihályi Péter szerint később elképzelhető ebben változás, mire Horn Gábor közbeszólt: nem lehet változás, erről koalíciós megállapodás született.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.