Győzött a francia jobboldal

Győzelmet aratott a kormányzó jobboldali Unió a Népmozgalomért (UMP) párt a francia nemzetgyűlési választások tegnapi, második fordulójában, ám az előrejelzéseket meghazudtolva a szocialista párt nem omlott öszsze.

2007. 06. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az urnazárást követő exit poll kimutatások szerint az UMP 350 helyet szerzett az 577 fős nemzetgyűlésben, míg baloldali vetélytársa 206 mandátumot kapott. A kommunista párt (PCF) 15 helyet zsebelt be, a zöldek három, az újonnan alakult, Francois Bayrou vezette Demokrata Mozgalom (MoDem) szintén három képviselőt küldhet a parlamentbe. Az eredmények alapján ugyan az UMP többséget szerzett, ám az előre megjósolt kiütéses győzelme elmaradt. A korábbi nemzetgyűlésben az UMP-nek 359 képviselője volt.
A szocialisták javítottak eredményükön, a 147 képviselőn, így a mostani vereség számukra nem igazán rossz, bár valódi örömet nem érezhetnek, hiszen csak annyit tudtak megakadályozni, hogy Nicolas Sarkozy elnök korábbi pártja taroljon a francia alsóházban. A Jean-Marie Le Pen vezette Nemzeti Front egyetlen képviselőt sem tudott bejuttatni a parlamentbe, a kommunisták eredménye jobb a vártnál, ám boldogok nem lehetnek.
A szavazásra jogosult valamivel több mint 35 millió francia állampolgár 60 százaléka adta le voksát tegnap este nyolc óráig, a párizsi urnazárásig, amely minden idők legrosszabb eredménye, ám erre számítottak is a szakértők. A tegnapi választással véget ért az a hathetes időszak, amely során a franciák négy alkalommal (kétszer az elnöjelöltekre, kétszer a nemzetgyűlési képviselőkre voksolhattak) járultak az urnákhoz.
*
A választások vesztesei egyértelműen a kis pártok. Bayrou Unió a Francia Demokráciáért (UDF) nevű pártja még 29 helyet tudhatott magáénak a nemzetgyűlésben 2002-ben, amikor még az UMP szövetségese volt, az egy hónapos MoDem így nem váltotta be a reményeket, s nem lehetett a mérleg nyelve, bármennyire is ezt ígérte az elnökválasztás eredménye. Jobban szerepelt azonban az UDF-ből megalakult Új Centrum nevű párt, amely a köztársasági elnök oldalán áll, ők 20 fős frakciót tudnak majd alakítani.
A Nemzeti Front azonban szomorkodhat, hiszen egyetlen jelöltjük, Marine Le Pen, a pártelnök leánya nem tudta megszerezni a mandátumot. A kommunisták szintén felemás érzésekkel fogadhatják az eredményeket. Bár az előzetesen jelzett 9–15 képviselői hely felső határát, azaz 15 képviselőt küldhetnek a parlamentbe, ez mégis azt jelenti, hogy a világháború óta először a legradikálisabb baloldali mozgalom nem tud frakciót alakítani, ahhoz ugyanis 20 mandátumra van szükség.
Összességében a nemzetgyűlés összetétele azt jelzi, hogy a hagyományosan széttagolt francia politikai élet kezd kétpólusúvá válni, ám ebben egyelőre a jobboldal messze jobban teljesít a baloldalnál. A mandátumokat összesítve a jobboldal 350, a baloldal 227 képviselőt küldhet majd a nemzetgyűlésbe, ami azt jelenti, hogy a május 6-án fölényes győzelemmel megválasztott Nicolas Sarkozy konzervatív államfő mostantól abszolút többséget tudhat maga mögött a parlamentben ambiciózus reformprogramja végrehajtásához. Az új nemzetgyűlés június 26-án rendkívüli üléssel kezdi meg munkáját.
Az eredményekre reagálva Francois Hollande szocialista pártelnök kiemelte, hogy a „kék áramlatként” beharangozott jelenség – amely az UMP kék színét és a 400 megnyert mandátumot jelentett volna – nem következett be, egyúttal üdvözölte, hogy több mint 200 szocialista képviselő lesz a nemzetgyűlésben. Hollande szerint a kiegyensúlyozottság fontos egy demokráciában, s egyúttal leszögezte, hogy a baloldal újjáalakítása elkerülhetetlen. Francois Fillon kormányfő az UMP részéről úgy vélte, a mostani eredmény feljogosítja az államfőt a reformprogramja végrehajtására. – Mostantól nincsenek baloldali és jobboldali emberek, közösen kell dolgoznunk – tette hozzá a politikus.
Franciaországban beszédtéma volt Jacques Chirac jogi mentességének vége: a volt köztársasági elnök jogi immunitása egy hónappal a hatalom átadása után lejárt. Így szombat óta számos ügy miatt beidézheti a bíróság. Ezek közül a legfontosabb a fiktív munkahelyek ügye, amelyeket állítólag párizsi polgármestersége alatt hozott létre – jelentette párizsi tudósítónk, Makay Zsuzsanna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.