Kirakatpolitika

2007. 06. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tony Blair megjelenése a közel-keleti porondon kissé a kilencvenes évek elejének amerikai törekvéseire hasonlít. Akkor egymás után olyan személyek ültek le tárgyalni a palesztinokkal – mint Warren Christopher vagy Madeleine Albright –, akik egyértelműen az izraeli érdekeket tartották szem előtt. Egy megállapodást kieszközölni pedig csak úgy lehet, hogy mindkét oldal bízik a közvetítőben. Jelenleg viszont az a helyzet, hogy Tony Blair az iszlám világ szemében az amerikaiak hűséges pincsikutyája volt miniszterelnökként, amikor részt vett az afganisztáni és iraki megszállásban, s nem szólította fel Izraelt tűzszünetre a második libanoni háború kezdetén. Talán ennek a politikai múltnak köszönhető, hogy Ehud Olmert izraeli miniszterelnök – némi iróniával? – azt mondta: Blair tökéletes választás a közel-keleti megbízott tisztségére, mert „kiváló múltja van”.
A volt brit miniszterelnök nemcsak a palesztinok bizalmát tudja nehezen elnyerni (az izraeliek igen erősen bíznak benne, ezzel valószínűleg nem lesz probléma), de a kvartett négy tagjából háromét is. Az ENSZ korábbi főtitkára, Kofi Annan egyértelműen Joschka Fischer volt német külügyminisztert szánta erre a posztra, de a németek most nem rúgtak labdába. Olyannyira nem, hogy bár Frank-Walter Steinmeyer német külügyminiszter képviseli az EU-t a kvartettben, Blair kijelöléséről hivatalosan még nem értesültek, a szociáldemokraták EP-frakciójának vezetője, Martin Schultz is csóválta a fejét, lehetetlen küldetésnek tartva Blair mint a béke küldötte „felépítését”. Az EU kül- és biztonságpolitikai főmegbízottja, Javier Solana közben attól tart, hogy Blair tönkreteszi azt a munkát, amelyet ő végzett az elmúlt évek során. Oroszország ugyan elfogadja Blairt, ám ez inkább azt jelenti, hogy a kvartett napjai is meg vannak számlálva. Moszkva nem szívesen játszik mostanában egy csapatban az amerikaiakkal, diplomáciája pedig egyre aktívabb a térségben. Szergej Lavrov külügyminiszter példátlan módon védelmébe vette a Hamász politikai szárnyát a Gázai övezetben végrehajtott fegyveres hatalomátvétel után, ezzel magára haragítva az izraelieket. Jelezve ugyanakkor, hogy az amerikaiaktól teljesen különutas közel-keleti diplomáciai felfogást képvisel.
A kvartett márpedig igencsak amerikai. Az útitervként ismert békeprogram is egyértelműen amerikai ötlet volt, amelyet a kvartett nevében mutattak be, ám a 2003-as bejelentés óta semmi nem úgy történt, ahogy arra Washingtonban készültek. A jelenlegi helyzetben inkább kvázitárgyalásokon vesznek majd részt az illetékesek. Ott lesz Ehud Olmert izraeli kormányfő, akinek minden nap ajándék a pozíciójában. A palesztinok részéről Mahmúd Abbász, aki úgy adott mandátumot a Fatahnak, hogy a választásokat megnyerő Hamásszal nem egyeztetett, és a parlamenttől nem kért bizalmat a „levegőben lógó” szükségkormánynak. Ezt a két embert köti össze Tony Blair, aki csak golyóálló mellényben léphet majd ki az utcára a Közel-Keleten.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.