A Fidesz nem támogatja az elektronikus útdíjrendszerről szóló kormányzati javaslatot – jelentette ki lapunk kérdésére Márton Attila, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője. A Fidesz azt kéri a kormánytól, hogy vonja vissza az országgyűlési határozati javaslatot.
Az ellenzéki párt közlekedési szakpolitikusa elmondta, csak akkor támogatják az uniós rendeleten alapuló előterjesztést, ha a kormány hosszú távú közlekedéspolitikai koncepciót dolgoz ki, amelybe beilleszti a távolságarányos díjfizetési módot, s a fuvarozókkal való megállapodások alapján olyan világos díjstratégiát készít, amely 5-8-10 évre ad képet az autópályadíjakról. Márton Attila szerint a javaslatot azért sem tudják támogatni, mert PPP-konstrukciót tartalmaz. Ugyancsak elfogadhatatlannak nevezte, hogy a kormány a fuvarozókkal való előzetes egyeztetések nélkül, a mainak 4–10-szeresére emelné a tehergépkocsik úthasználati díját. Felvetésünkre, hogy az EU többi országában is bevezették, illetve készülnek bevezetni az elektronikus útdíjat, s mindenütt a jelenlegi magyar díjnál jóval magasabb kilométerenkénti fizetési kötelezettséget állapítottak meg, Márton Attila úgy válaszolt, érdemes tanulmányozni, hogy ezekben az országokban mit tettek a helyi fuvarozók védelméért. Példaként Hollandia és Belgium esetét említette, ahol eltérő módon ugyan, de hasonló céllal azt a szabályozást vezették be, hogy az autópályadíjat a vállalkozások levonhatják az adójukból. A politikus szerint le kell ülni tárgyalni a fuvarozók képviselőivel, s meg kell velük állapodni, hogy a kormány milyen módon ellentételezi a távolságarányos díjfizetés bevezetésével keletkező többletterheiket. Ebben az egyeztetésben a Fidesz szívesen részt vesz, nyitott minden megoldásra – hangsúlyozta a közlekedési szakpolitikus.
Kormányoldalról az is elhangzott érvként, hogy azért nem szabad húzni az időt, mert kicsúszunk az EU által kiszabott határidőből. Márton Attila kijelentette, nem fenyeget ez a veszély, hiszen az uniós rendelet szerint 2010-ig csak a 12 tonnás vagy annál nehezebb járművekre vonatkozik az útdíjfizetés, 2012-től pedig a 3,5 tonna feletti tehergépjárművekre is. Vagyis a legnehezebb járművekre vonatkozó határidő is három év múlva jár le, addig van idő, hogy akár a mikrohullámú, akár a GPS-rendszeren alapuló berendezést kiépítsék. A képviselő ugyanakkor bírálta a kormányt, mert az már jövőre emelt útdíjra kötelezné a 3,5 tonna feletti teherautókat.
Kábítószer-kereskedőket fogtak a rendőrök a Havanna-lakótelepen