Megrázó emlékek a közelmúltból

2007. 06. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vezető irodalmi publicisztikájában a Magyar Írószövetség 19. életévébe lépő folyóirata, a Magyar Napló májusi száma a 35 esztendeje megújult olvasótáborok emlékét eleveníti fel. Vasy Géza irodalomtörténész emlékezik arra, hogy a Magyar Írószövetség 1972-ben Varga Csaba ötletét megvalósítva nyári táborokat szervezett alsó tagozatos gyerekeknek, ahol írótársak, Ratkó József, Kovács István, Mózsi Ferenc egy Kocsis István nevű, fiatal hatvani könyvtáros szervezésében nevelték a kisiskolásokat az irodalom szeretetére, az úttörőtábori kötöttségek mellőzésével. Nagy szükség lenne az olvasótáborokra is a funkcionális analfabetizmus tetőzésének korában is. Vasy Géza felhívja a figyelmet: már nemcsak a gyerekek akadozó olvasása okoz gondot, hanem hogy egyre több fiatal képtelen az írott szövegek megértésére, illetve arra is, hogy gondolatait összefüggő mondatokban tudja írásban rögzíteni.
A még régibb félmúltba tekint Szakály Sándor történész Igazságszolgáltatás helyett leszámolás című tanulmánya. Az ötvenkét éves szerző a második világháború, a honvédség és a tábori csendőrség történetének legtekintélyesebb kutatójává vált, aki minden kétséget kizáróan bizonyította: a német megszállás alatt sínylődő Magyarország kényszerpályán volt, nem létezett számára más alternatíva a második világháborúban annál, mint ami történt. Szakály új tanulmányában kifejti, hogy a háború után, már a koalíciós korszakban is működő, rettegett, úgynevezett népbíróságok igazságszolgáltatás helyett leszámolást folytattak 1945. február 5-től kezdve a Magyar Királyi Honvédség tisztjei ellen, szovjet nyomásra, legtöbbször gyorsított eljárásban, elégtelen bizonyítékok alapján. Nem véletlen, hogy az Alkotmánybíróság 1994. január 14-én az úgynevezett népbírósági törvényt alkotmányellenesnek minősítette, és határon kívül helyezte.
Megrázó és fölemelő Dobozi Eszter, a kiváló költő Túl a rákbarakkon (Angelika naplója) című folytatásos regényének második fejezete. Megtudjuk, hogy lehet úrrá a gondolkodó, az érző ember a betegségtől reá mért szenvedéseken. Kor- és sorstársai erőt merítenek Angelika erkölcsi tartásából és lelki erejéből, s várják a szívszorítóan hiteles konfesszió folytatását.
(Magyar Napló, XIX. évfolyam, 5. szám, 2007. május.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.