Június 1-jétől lehet pályázni a vissza nem térítendő támogatásra, de eddig mindössze négyen igényeltek a pénzből. A szakmai szervezetek vezetői hasonlóképpen magyarázzák a Mobilitás program iránti csekély érdeklődést, s egyetértenek: a program ebben a formában nem oldja meg az állásukat veszített egészségügyi dolgozók tömegének problémáját.
Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke például arra hívta fel a figyelmet, hogy a támogatás összege alacsony, a pénzből ugyanis személyi jövedelemadót és egészségügyi hozzájárulást is vonnak, így az érintettek a vártnak csak körülbelül a felét kapják kézhez. Ráadásul sokakat kizártak a jogosultak közül. Nem igényelhetnek támogatást például azok, akik fekvőbeteg-ellátó intézményben dolgoztak ugyan, de nem orvosként vagy szakdolgozóként.
*
Kimaradnak a lehetőségből továbbá azok, akik az országnak olyan pontjára költöznének, ahol magasabb az életszínvonal, mint eddigi lakóhelyükön. Varga Ferenc szerint azokat is segíteni kellene anyagilag, akik hajlandók a váltásra, és új munkahelyük más településen ugyan, de kevesebb mint 50 kilométerre van a régitől.
Velkey György, a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója azt kifogásolta, hogy nem kaphatnak a pénzből azok sem, akik olyan gyógyintézetbe mennének dolgozni, amely gazdasági társaság formájában vagy egyházi fenntartásban működik. A pályázat feltétele ugyanis, hogy a munkavállaló közalkalmazott legyen. Balogh Zoltán, a Magyar Szakdolgozói Kamara vezetője felhívta a figyelmet: nem pályázhatnak azok sem, akiket fekvőbeteg-ellátó intézményből bocsátottak el, de nem kórházban, hanem járóbeteg-szakrendelőben vagy például a házi ápolásban szeretnének elhelyezkedni, noha a reform célja éppen a kórházi túlsúly csökkentése volt. Hozzátette: a program kidolgozása alatt javaslataikat, kifogásaikat eljuttatták az egészségügyi tárcához, de ezek többségét nem fogadták meg.
Kovács Attila, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára is elismerte, hogy rendkívül csekély az érdeklődés a vissza nem térítendő támogatás iránt, s feltűnő módon egyetértett a szakmai szervezetek vezetői által megfogalmazott kifogásokkal. Mint mondta: a programot úgy fogja fel, mint egy jó kezdeményezést, amit mindenképpen át kell alakítani. Egyetértett többek között azzal, hogy nem szabad leszűkíteni a jogosultak körét az orvosokra és a szakdolgozókra. Furcsának nevezte azt is, hogy csak a közalkalmazotti jogviszonyba kerülők pályázhatnak, s úgy fogalmazott: „ez sántít egy kicsit”. Azzal kapcsolatban, hogy a támogatásból adót és járulékot vonnak le, azt mondta: ez lesújtó. Hamarosan megvizsgálják, a mostani 500 millió forinton túl lehet-e pluszforrást fordítani erre a célra, hogy megemelhessék az egy fő által igényelhető támogatási összeget. – Persze a program akkor sem tudna vetélkedni például egy angliai állásajánlattal – jegyezte meg Kovács Attila.
Az előrejelzések szerint több ezer orvos, egészségügyi szakdolgozó és más kórházi munkavállaló elbocsátását eredményezi az április 1-jétől hatályos ágyszámcsökkentés és struktúraátalakítás, arról azonban nincs összesítés, hogy eddig hányan kerültek utcára. Annyi bizonyos csupán, hogy máig a vártnál kevesebb intézmény jelentett be csoportos létszámleépítést.
Mutatjuk Orbán Viktor legújabb bejelentéseit - élőben a rádióinterjú