Nem tudni, melyik miért jobb

További kórházbezárásokra is számítani lehet az egészségbiztosítási rendszer átalakítása miatt, mivel a biztosítók csak azoktól az intézményektől vásárolnak majd szolgáltatást, amelyek jó minőséget nyújtanak. Kérdés persze, milyen minőségi indikátorok állnak rendelkezésre, amelyek alapján eldönthető, hogy melyik intézményben jó és melyikben rossz a színvonal.

2007. 06. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Várhatóan lesznek olyan kórházak, illetve osztályok, amelyek bezárnak a biztosítási reform következtében – ismerte el egy háttérbeszélgetésen Horn Gábor, a koalíciós egyeztetésért felelős szabad demokrata államtitkár. Az új biztosítóknak ugyanis nem lesz szerződéskötési kötelezettségük minden ellátóhellyel. Csak azoktól vásárolnak majd szolgáltatást, amelyek jó minőséget nyújtanak. Ezzel elérhető, hogy csak olyan intézményekben gyógyítsanak, amelyekben megvannak a megfelelő személyi és tárgyi feltételek, valamint a kellő gyakorlat megszerzéséhez szükséges esetszám – tette hozzá.
Horváth Ágnes egészségügyi miniszter szerdán a biztosítótársaságok képviselőivel folytatott egyeztetés után is azt hangsúlyozta: a szolgáltatók közötti verseny jó a betegeknek, hiszen javul az ellátás színvonala. Korábban többször emlegette, hogy senki sem szeretné, ha magát vagy valamelyik rokonát olyan kórházban operálnák, ahol bizonyos, máshol gyakori beavatkozásokból évente alig néhányat végeznek, mert az esetleges komplikációk, szövődmények ott a legritkábbak, ahol nagy számban végzik a beavatkozásokat. Egy nyilatkozatában egészen odáig ment, hogy azt mondta: egyes kórházakban potenciálisan megölik a betegeket.
Kérdés persze, hogy a biztosító valóban minőségi szempontok alapján dönt-e majd arról, hogy melyik szolgáltatóval köt szerződést, vagy mondjuk az alapján, ki a tulajdonosa. Az sem mellékes, vajon milyen minőségi indikátorok állnak rendelkezésre, amelyek alapján eldönthető, hogy melyik intézményben jó és melyikben nem jó a színvonal.
A minőség mérésének ügye régóta nagy vitát vált ki az egészségügyben. Az Egészségbiztosítási Felügyelet nemrég közzétett néhány olyan mutatószámot, amely – a felügyelet munkatársai szerint – alkalmas lehet bizonyos következtetésekre, míg más szakemberek éppen azt hangsúlyozták, hogy a közzétett információk alapján aligha lehet minőség szerint kategorizálni az intézményeket.
Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke korábban azt nyilatkozta lapunknak, hogy az új rendszerben még inkább bizonytalanná válik a fekvőbeteg-ellátó intézmények helyzete, hiszen nem tudni, melyikkel milyen tevékenységre és milyen mutatók alapján kötnek majd szerződést az új biztosítók. Kérdés az is – tette hozzá –, hogy mi lesz a sorsa azoknak a kórházaknak és a hozzájuk tartozó betegeknek, amelyek tulajdonosai nem tudnak elegendő pénzt áldozni a fejlesztésekre.
Az átalakítás nyomán megnyílhat a lehetőség olyan szolgáltatók számára is, amelyek jelenleg nem részesülnek közfinanszírozásban, azaz a társadalombiztosító nem támogatja tevékenységüket. Valószínűleg nemcsak a gyógyító munkát végző szolgáltatók számíthatnak arra, hogy a biztosítók szelektálnak közöttük, hanem például a gyógyszertárak is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.