Entebbe harminc éve fogalom Izraelben. A rajtaütés az izraeli hősiesség és tökéletes harci gépezet szinonimája, a részt vevő kommandósok szinte népmesei hősökké avanzsáltak. A mostani brit közlés azonban megkérdőjelezi, hogy valóban olyan hősies volt-e a túszszabadító akció, ahogy arról később beszámoltak, s a valódi célok sem egyértelműek.
A brit országos levéltárból tegnap előkerült egyik korabeli bizalmas diplomáciai átiratban a párizsi brit nagykövetség D. H. Colvin néven azonosított első titkára meg nem nevezett forrására hivatkozva azt írta: a géprablókat, a Népi Front Palesztina Felszabadításáért nevű radikális szervezet egységét a Sin Bét, az izraeli belső elhárítás is segítette. A titkosítás alól most felszabadított dosszié szerint az arab forrás azt mondta a brit diplomatának, hogy a művelet célja a Jasszer Arafat vezette Palesztin Felszabadítási Szervezet franciaországi kedvező megítélésének tönkretétele, valamint a palesztin szervezet és az amerikaiak Izrael által vélelmezett közeledésének megakadályozása lett volna. A papírból nem derül ki, hogy London komolyan vette-e a közlést, vagy bármi módon vizsgálta-e annak igazságtartalmát. A dokumentumot 1976. június 30-án, három nappal a géprablás után, de a szabadítóakció előtt írták.
Az Air France Tel-Avivból induló, Athénból Párizsig közlekedő járatát a görög fővárosból való felszállása után nem sokkal két palesztin férfi eltérítette, és az egy líbiai kitérő után az ugandai Entebbe repülőterén leszállt. Ott az izraeli és zsidó utasokat elkülönítették a többiektől, akiket szabadon engedtek. A gépeltérítést követő hetedik éjszaka megérkezett az izraeli hadsereg elitkommandója, és magukat Idi Amin ugandai diktátor – aki együttműködött a géprablókkal – kíséretének álcázva bevonultak a repülőtérre. Az akcióban 29 izraeli elitkatona vett részt, közülük mindössze az akció vezetője, Jonatán Netanjahu, a későbbi miniszterelnök Benjamin Netanjahu bátyja vesztette életét. Lelőtték mind a hat túszejtőt, s meghalt az akció közben három fogoly is a 103 közül.
A szinte tökéletes fogolyszabadítást követően Jichák Rabin miniszterelnök népszerűsége az egekbe szökött. A siker valószínűleg annak köszönhető, hogy az entebbei repülőteret egy izraeli cég építette, amely a terveket átadta a kormánynak. Ez alapján villámgyorsan felépítették a terminál mását Izraelben, hogy ott gyakorlatozzanak a fogolyszabadító kommandósok.
Társasházi lakás ég Budapesten