Bár a szenátus Japánban sem jelenti a valódi hatalmat, az eredmény jelzésértékű, a szavazók nagyon elégedetlenek a fennálló LDP-irányítással. A Japán Demokrata Párt (JDP) előretörése és felsőházi hatalomátvétele azt jelenti, hogy igazi társbérlet alakult ki az országban, ahol a két nagy párt közösen kénytelen gyakorolni a hatalmat, amely általában nem szokott sikerülni. A felsőház minden kormánytervezetet viszszaküldhet az alsóházba, ahol az LDP és az Új Komeito párt koalíciója élvez kényelmes többséget, ám a kétlaki irányítás miatt minden egyes döntés hosszadalmas vitákat és szavazásokat gerjeszt. A JDP célja egyértelmű, arra akarja rábírni Abe kormányfőt, hogy írjon ki előre hozott választásokat, így szerezve meg a teljes hatalmat Japánban.
Abe azonban egyelőre kitart. A vereség mértékének megismerése után a kormányfő leszögezte, marad a helyén, s társbérletben is folytatja a Koizumi-éra után immár határozottan meggyengült LDP-kormányzást. A tradíciókhoz keményen kötődő japánok számára azonban nem mellékes, hogy 1998-ban Hasimoto Rjutaro kormányfő lemondott, amikor elveszítette pártja a Felsőházat. Abe napjai valószínűleg meg vannak számlálva japán elemzők szerint, bár egyelőre nem tudni, mikor áll fel a bársonyszékből. A mostantól kezdve minden bizonnyal igen agresszív JDP és saját pártjának belső ellenzéke egyaránt Abe távozását fogja szorgalmazni.
Az LDP vereségét minden bizonnyal az 1955 óta irányító, emiatt teljesen kifáradó párt belső problémái okozták. A liberálisnak nevezett, európai szemmel azonban határozottan radikális jobboldali párt alapítása óta irányítja Japánt, amely sokak szerint minden, csak nem demokrácia. Ez azonban még nem tántorította volna el a szavazókat, sokkal inkább a várható adóemelés, amelylyel kapcsolatban a kormány nem volt hajlandó tisztázni álláspontját. A japán nyugdíjrendszer botránya sem segített az LDP-n, valamint az is rontott a kormánypárt tekintélyén, hogy tíz hónapos fennállása alatt a kabinetből három miniszter is távozott. Szata Genicsiró könyvelési trükkök miatt állt fel az adminisztrációs reformokért felelős miniszter székéből, Macuoka Tosikacu földművelésügyi miniszter gyanús pénzmozgások miatt egyenesen a halálba menekült. Kjuma Fumio az amerikai atombombák ledobását tartotta szükséges rossznak, így nem maradhatott védelmi miniszter.
A legrosszabb teljesítményt azonban maga Abe nyújtotta, aki kormányát olyan képviselőkből állította fel, akik minden törekvését támogatták a múltban.
Soltész Miklós alaposan eligazította Mellár Tamást: ezért sem fognak önök bekerülni a következő parlamentbe