Bár az ország vezetése látszólag mindent megtesz azért – lásd a Horn Gyula születésnapja körüli hercehurca, amelyet Mráz Ágoston politológus is úgy aposztrofált, mint próbálkozást a koalíció egységének megszilárdítására –, hogy az emberek ne a gazdaság valós problémáival foglalkozzanak, a közvélemény-kutató cégek felmérései mégis azt mutatják, a lakosság egyre kevésbé értékeli a Gyurcsány-kormány erőfeszítéseit.
A miniszterelnök távozásában és egy új kabinet létrejöttében látná a kiutat a jelenlegi helyzetből a választópolgárok kétharmada: 30 százalékuk új választások kiírásával, 34 százalékuk pedig anélkül – áll a Magyar Gallup Intézet legfrissebb, június 19–24. között készített felmérésében. Ebből az is kiderül, hogy továbbra is kétszer annyian támogatnák az ellenzéki Fideszt, mint a kormányzó MSZP-t.
A miniszterelnök népszerűségi mutatói példátlanul rosszak az előző kilenc hónap során az 1999 februárja óta vezetett mutatókhoz viszonyítva. A pártpreferencia-vizsgálat kiegészítéseként június 19–24. között a Gallup néhány kérdéssel arra kérte a válaszadóit, hogy mondjanak véleményt a kormány bizonyos területeken érzékelt teljesítményéről, és értékeljék a rendszerváltozás óta szerepet vállaló kormányok mindegyikét. A pártpreferenciák ugyan tükröződnek a válaszokban, de a választópolgárok a jelenlegi kormány munkáját ítélik a legrosszabbnak a rendszerváltozás óta, és Orbán egykori kabinetje kapja a legjobb megítélést. A választópolgárok több mint kétharmada (68 százalék) szerint a Gyurcsány-kormány alatt az ország nem az előnyére változott, ezen belül 26 százalék szerint kifejezetten nagyon rossz irányú változtatások történtek a már több mint egy éve regnáló, második Gyurcsány-kabinet vezetése alatt. Hasonló eredményeket látunk a kormány gazdasági problémákra adott válaszainak a megítélését tekintve: a választók 65 százaléka szerint a kormány rosszul kezeli a helyzetet. A választók öszszességét tekintve 58 százalék van rossz és 36 százalék jó véleménnyel arról, ahogy a kormány kommunikál. Kiderül az is, hogy a választópolgárok 65 százaléka szerint a Gyurcsány-kormány nem kezeli jól az ellenzékkel ápolt kapcsolatait, illetve a felmerült konfliktusokat. További érdekesség, hogy egy százfokú skálán eddigi munkájával mindössze 31 pontot ért el az új Gyurcsány-kormány, amellyel a legkevésbé elégedett a választópolgárok összessége is. Az elmúlt időszak kormányai közül átlagosan Orbán Viktor egykori kabinetjét ítélik a legjobbnak a kérdezettek.
Júniusra ismét nőtt a Fidesz előnye az MSZP-vel szemben – derül ki a Medián június elején végzett felméréséből is. A biztos szavazók közötti különbség csaknem kétszeres: míg a Fideszt 58, addig az MSZP-t csupán 30 százalék választaná. Orbán Viktor népszerűsége is jelentősen növekedett júniusban.
Komoly ellenzéki fölényt mért a Tárki is a múlt hónapban, amely szerint az előző időszakhoz képest az eddigi legnagyobb különbség mutatható ki az MSZP és a Fidesz támogatottsága között. A biztos szavazó pártválasztókon belül a Fidesz támogatottsága a májusi 51 százalék után júniusban 62 százalékon áll, a szocialista párté 25 százalék, míg márciusban és májusban 34 százalék volt. Hasonló különbségeket mutatott ki a Szonda Ipsos is júniusban, amely emellett mérte a politikusok népszerűségét is. Eszerint Sólyom László államfő a legnépszerűbb politikus, akit három nő: Szili Katalin, Dávid Ibolya és Göncz Kinga követ. Orbán Viktor Fidesz-elnök az ötödik, Gyurcsány Ferenc kormányfő a huszadik.
Drámai részletek: sokkal alattomosabban támad az infarktus, mint gondolnánk