Tíz évig rendszeres véradó voltam, aztán közbejött egy betegség. Kértem az eddigi véradásokról szóló igazolásokat, de a kirendeltségen azt mondták, ne is reménykedjek, mindegyik biztosan nem lesz meg. Közölték: az évtizedekkel ezelőtti véradások igazolása komoly kutatómunkát igényelne az irattárban, de erre senkinek nincs ideje – mondta el lapunknak egy véradó, aki állítja: harmincnál többször segített már, s most, hogy betegsége miatt gyakran jár orvoshoz, különösen sokat jelentene neki a vizitdíjmentesség. – Végrehajthatatlan ez a jogszabály, hiszen az igazolásokat nem lehet beszerezni – jelentette ki Balla Tibor, a Magyar Véradók Szövetségének elnöke. Mint mondta: 1958 óta rendszeres véradó, de arról az időszakról ő sem tud igazolást szerezni. Igazságtalannak érzi, hogy azok, akik még nem érték el a harminc alkalmat, vagy erről nem tudtak igazolást szerezni, nem kapnak mentességet. A véradást ugyanis nem honorálják másképp, pedig társadalmi szempontból rendkívül fontos dolog. Az Alkotmánybíróságon is tiltakoztak a jogszabály ellen, és megkeresik ez ügyben az Európai Bizottság elnökét is.
Ismeretes: júliustól azok, akik legalább harminc alkalommal adtak térítésmentesen teljes vért, külön igazolás alapján mentesülnek a vizitdíj, illetve a kórházi napidíj fizetése alól. Az Egészségügyi Minisztérium sajtóosztályán közölték, nem számít, ki mikor adott vért, a lényeg, hogy elérje a harminc alkalmat, s erről legyen igazolása.
– A véradóknak kell kérelmezniük az igazolást, amelyet az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) regionális és területi egységeiben, illetve a kórházak klinikai transzfuziológiai osztályai adhatnak ki – tájékoztatta lapunkat az OVSZ kommunikációs osztálya. A dokumentumot annál a szervezetnél kell kérni, amelyiknél a véradás történt. Az OVSZ közleményében az áll: ha az utolsó véradás sok évvel ezelőtt történt, akkor az azóta bekövetkezett szervezeti változások, illetve a korábbi adatmegőrzési gyakorlat miatt az igazolások beszerzése bonyolultabb.
Káosz az Állami Egészségügyi Központnál. A hivatalos nyitás után három nappal még mindig nem tudja a MÁV-kórházak, a BM Kórház és az Országos Gyógyintézeti Központ dolgozóinak egy része, hogy átveszi-e őket az új mamut-kórház. A Vasút-egészségügyi Dolgozók Szakszervezete segítséget nyújt azoknak, akik munkaügyi bíróságon támadják meg az elbocsátásukat. Az Állami Egészségügyi Központ csak a dolgozók felét veszi át a négy kórházból.
Mutatjuk Orbán Viktor legújabb bejelentéseit - élőben a rádióinterjú