Tizenegy éve a Pfizer még nem törzskönyvezett készítményét, a Trovant ajánlotta fel segítségül a kanói kórház előtt álló kétségbeesett embereknek. A nigériai hatóságok szerint valójában emberkísérletekről volt szó, s adataik szerint a kétszáz Trovant kapó kisgyermek közül több mint ötven belehalt a kezelésbe, és nagyon sokan maradandó károsodásokat szenvedtek. Az ügyészség úgy döntött, hogy hétmilliárd dollár kártérítést kér a Pfizertől.
A gyógyszergyár más álláspontot képvisel. Szerintük összesen tizenegy gyermek vesztette életét a kezelés következtében, s a Trovan „bizonyíthatóan megmentette többek életét”. A Pfizer ráadásul azt mondja, hogy az érintett családok és a nigériai hatóságok tökéletesen tudatában voltak, hogy a készítmény még kutatási stádiumban van.
A meghalt gyerekek családjai azonban azt állítják, semmit sem tudtak a Trovan hátteréről. „A Pfizer azt mondta, önkéntes segítséget nyújtanak, de azt nem tudtuk, hogy a gyermekünk lesz az önkéntes” – mondta egy apa a New York Timesnak. Szakértők szerint a Pfizer-eset miatt utasítják vissza nagy számban a nigériai szülők a gyermeküknek adandó gyermekbénulás-vakcinát az utóbbi időben. A vizsgálatok szerint a Pfizer egy internetes honlapról tudta meg, hogy járvány tört ki Kano környékén, így egy hatfős csoportot küldött a helyszínre, akik a segítségre várók közül választották ki a pácienseiket. Ezzel egy időben, ugyanabban a kanói kórházban az Orvosok Határok Nélkül nevű civil szervezet a baktérium terjesztette agyhártyagyulladás hagyományos ellenszerét adta a rászorulóknak, ám erről az amerikaiak nem tájékoztatták a gyógyszerre váró szülőket.
A nigériai kormány felállított egy speciális orvosi csoportot, amely megvizsgálta a kutatás körülményeit. Véleményükben az orvosok úgy látják, hogy a Pfizer „illegális kísérleteket folytatott egy nem törzskönyvezett szerrel”. A Trovant később Amerikában engedélyezték, ám kizárólag felnőttek szedhetik. A Pfizer nagy reményeket fűzött a Trovanhoz, és 1998-as piacra dobása után 160 millió dollár értékben adtak el belőle, ám később súlyos mellékhatásai miatt csak végső stádiumban levő betegeknél ajánlották. Európában a szert nem engedélyezték.
Megfosztották mandátumától Fekete-Győr Andrást