Nigéria válaszol az „emberkísérletekre”

Nem csatolnak újabb feljelentéseket a Pfizer ellen Nigériában zajló per aktáihoz egy helyi bíróság döntése nyomán, ám az amerikai gyógyszergyártó óriáscég így is komoly vádakkal szembesül. A kártérítési eljárás felfüggesztését kérő Pfizer tizenegy éve egy nigériai agyhártyagyulladás-járvány során beteg gyermekeken tesztelte új gyógyszerét, akik közül többen meghaltak.

2007. 07. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenegy éve a Pfizer még nem törzskönyvezett készítményét, a Trovant ajánlotta fel segítségül a kanói kórház előtt álló kétségbeesett embereknek. A nigériai hatóságok szerint valójában emberkísérletekről volt szó, s adataik szerint a kétszáz Trovant kapó kisgyermek közül több mint ötven belehalt a kezelésbe, és nagyon sokan maradandó károsodásokat szenvedtek. Az ügyészség úgy döntött, hogy hétmilliárd dollár kártérítést kér a Pfizertől.
A gyógyszergyár más álláspontot képvisel. Szerintük összesen tizenegy gyermek vesztette életét a kezelés következtében, s a Trovan „bizonyíthatóan megmentette többek életét”. A Pfizer ráadásul azt mondja, hogy az érintett családok és a nigériai hatóságok tökéletesen tudatában voltak, hogy a készítmény még kutatási stádiumban van.
A meghalt gyerekek családjai azonban azt állítják, semmit sem tudtak a Trovan hátteréről. „A Pfizer azt mondta, önkéntes segítséget nyújtanak, de azt nem tudtuk, hogy a gyermekünk lesz az önkéntes” – mondta egy apa a New York Timesnak. Szakértők szerint a Pfizer-eset miatt utasítják vissza nagy számban a nigériai szülők a gyermeküknek adandó gyermekbénulás-vakcinát az utóbbi időben. A vizsgálatok szerint a Pfizer egy internetes honlapról tudta meg, hogy járvány tört ki Kano környékén, így egy hatfős csoportot küldött a helyszínre, akik a segítségre várók közül választották ki a pácienseiket. Ezzel egy időben, ugyanabban a kanói kórházban az Orvosok Határok Nélkül nevű civil szervezet a baktérium terjesztette agyhártyagyulladás hagyományos ellenszerét adta a rászorulóknak, ám erről az amerikaiak nem tájékoztatták a gyógyszerre váró szülőket.
A nigériai kormány felállított egy speciális orvosi csoportot, amely megvizsgálta a kutatás körülményeit. Véleményükben az orvosok úgy látják, hogy a Pfizer „illegális kísérleteket folytatott egy nem törzskönyvezett szerrel”. A Trovant később Amerikában engedélyezték, ám kizárólag felnőttek szedhetik. A Pfizer nagy reményeket fűzött a Trovanhoz, és 1998-as piacra dobása után 160 millió dollár értékben adtak el belőle, ám később súlyos mellékhatásai miatt csak végső stádiumban levő betegeknél ajánlották. Európában a szert nem engedélyezték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.