Magyarország ugyan nem fog széthullani, de néhány szomszédjánál fennáll ez a veszély – fogalmazott lapunknak Paul Collier. Az oxfordi egyetem professzora a Közép-Európai Egyetem meghívására érkezett Budapestre, hogy előadást tartson a nyílt társadalom kialakításának lehetőségéről a „törékeny társadalmakban”, ahogy azt leírja a Leszakadó egymilliárd című könyvében. Collier szerint egyszerűen senkinek sem „érné meg” hazánk térdre kényszerítése, ám egyes társadalmak a miénkénél sokkal törékenyebbek. Collier leszögezte, a választások megtartása kétélű fegyver az ilyen országok esetében. Rámutatott, a konfliktuson túleső államoknál egy évvel a választások előtt sokkal jobb a biztonsági helyzet, mint egy évvel azután. A rossz gazdasági helyzetben és rossz kormányzat alatt élő államok esetén a kabinet számára fontos, hogy valahogy megnyerje a választásokat, így legtöbbször csaláshoz folyamodnak. „Könnyű látszatdemokráciát kiépíteni, ahol a választások csak a kormány céljait szolgálják” – mondta Collier. Hozzátette, az olyan államokban, ahol óriási nyersanyagkincsek vannak, nehéz kiragadni a rossz kormány kezéből a hatalmat.
Soros György magyar származású amerikai üzletember szintén úgy vélte, a választások és a szólásszabadság biztosítása nem elegendő, hogy demokrácia legyen. Úgy vélte, a terrorizmus elleni háború az Egyesült Államok nemzetközi befolyásának visszaesését eredményezte, miközben minden ellene irányuló kritikát „hazafiatlanság” vádjával visszautasítottak.
Lili Habas palesztin képviselő rámutatott, hazájában nyílt és szabad választásokat tartottak, ám azt senki nem fogadta el a Nyugat részéről.
Megfosztották mandátumától Fekete-Győr Andrást