Új hétvége köszönt be az Arab-öbölben

Kuvait május 27-én, stílszerűen vasárnap döntött úgy, hogy ezentúl pénteken és szombaton tartja a hétvégét. Ezt a lépést tavaly már megtette az Öböl Menti Együttműködési Tanács (GCC) tagjai közül az Egyesült Arab Emírségek, Bahrein és Katar is, csak Szaúd-Arábia és Omán ragaszkodik a hagyományos csütörtök–péntek hétvégéhez. A GCC-n belül reformhullám megy végbe, amely akár az ókonzervatív irányítás fellazulását is eredményezheti.

2007. 07. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem könnyű persze áttenni egy tollvonással a hétvégét, amelyet nemzedékeken át szokott meg az Öböl-térség lakossága. Az iszlám hét csütörtöki pihenőnappal és pénteki ünnepnappal végződik. Ekkor a helybéliek ájtatosan elmennek a pénteki nagy imára, és nem foglalkoznak az üzlettel, miként hivatalosan Európában is így tesznek vasárnap. A gond épp ebből adódik. A Közel-Kelet bankjai, üzletei és olajszektorának kiszolgálói csütörtökön és pénteken, külföldi partnerei pedig szombaton és vasárnap nem dolgoznak. A külföldiekkel való üzletelésre így kizárólag három nap alkalmas, amely bizony kevés.
A vita persze azonnal kirobbant a hagyományok védői és a modernizálás hívei között. A kuvaiti parlament arra szólította fel a kormányt, hogy vonja vissza a döntést, mivel sok honatya szerint a kabinet nem mérte fel a változtatás következményeit, például a megnövekvő forgalmat az új munkanapon. Szaúd-Arábiában egyelőre ragaszkodnak a hagyományos hétvégéhez, ám a vita ott is folyik az átállásról. A helyi parlamentnek megfelelő Súra Tanács tagjai azonban nem tartották a felvetést méltónak a támogatásra, így egyelőre marad a régi rendszer. A tanács elnökhelyettese, Mahmúd Taiba egyértelműen az iszlámot féltette a változásoktól. „A hétvége áthelyezése elfogadhatatlan egy olyan ország számára, amelynek a Korán és a szunna az alkotmánya” – utalt felszólalásában Taiba az iszlám szent könyvére és a közösség által lefektetett hagyományok gyűjteményére. Taiba szerint ráadásul jelenleg is túl sok ember használja a hidzsra-naptár (amelyben Mohamed próféta Mekkából Medinába való vándorlása jelenti a kiindulópontot, és holdhónapokban számol) helyett a Gergely-naptárt, amely veszélyt jelent az iszlámra nézve. A rijádi kereskedelmi kamara elnöke pedig arra mutatott rá, hogy a világ 1,5 milliárd mozlimja számára Szaúd-Arábia a példa, amelyet követni kell, s a hétvége átalakítása sem más, mint a „keresztények és zsidók” gyakorlatának utánzása. Abdulrahman al-Dzserajsi szerint a modern telekommunikációs eszközökkel különben is át lehet hidalni a problémákat, nem kell szükségképp munkanappá nyilvánítani a csütörtököt, hogy dolgozhassanak a bankok.
A Korán azonban nem mond semmit a hétvégéről. Abdul Muhszin al-Obajkan, a Súra Tanács tagja az Arab News szaúdi lapnak elmondta, a hagyományok szerint nincs a hétnek olyan napja, amelyet pihenésre fenn kellene tartani. Mint elmondta, még a péntek is lehet munkanap, ha a híveknek elég ideje van az imák előtti kötelező mosakodásra és lelki felkészülésre.
A tanács szerepéről egyébként azóta folynak viták, amióta felállították. Abdullah szaúdi uralkodó mindenesetre nemrégiben egy újságnak meglebegtette a lehetőséget, elképzelhető a tanács tagságának választások útján való felfrissítése, amely óriási változást jelentene az eddigi gyakorlathoz képest. A tanács tagjainak felét választották meg 2005-ben, a fennmaradó 50 százalék azonban a király által kinevezett tagokból áll az elsősorban tanácsadói jogkörrel felruházott „parlamentben”. Abdullah szerint „a Súra Tanács jól mintázza a szaúdi társadalmat, és elégedettek vagyunk a teljesítményével”. Hozzátette ugyanakkor, hogy a hatékonyság növelése érdekében „nem fogunk habozni, hogy támogassunk minden olyan lépést, amely a teljesítményt az ideális szintre emelné”. Az uralkodó ugyan burkoltan célzott egy esetleges reformra, amelyről egyébként szó esett 2005-ös trónra lépésekor is, Najef bin Abdul-Aziz herceg, belügyminiszter azonban kategorikusan elutasította a választások rendezését. „A tanács tagjai a legkiválóbb személyiségek az országban, és ez a fontos. Nem az, hogy hogyan kerültek a helyükre” – szögezte le a politikus az al-Vatan című szaúdi lapnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.