Felülvizsgálja az Egészségügyi Minisztérium és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár a kórházak teljesítményvolumen-korlátját. Ez a néhány éve alkalmazott technika az intézményi finanszírozást hivatott kordában tartani. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy kórházakra lebontva meghatározzák azt a maximális teljesítményt, amelyet finanszírozhat a társadalombiztosító. Ha egy intézmény a keretnél többet teljesít, azaz több beteget lát el, illetve nagyobb értékben végez beavatkozásokat, úgy a limiten felüli gyógyító munkáért egyetlen fillér finanszírozást sem kap. A fekvőbeteg-ellátó intézmények a halasztható beavatkozások ütemezésével, azaz várólisták létrehozásával, és – ahol megtehető – a páciensek továbbküldésével igyekeznek teljesítményüket szabályozni.
– Vannak intézmények, amelyek három hét alatt elérik a teljesítménykorlát felső határát, így attól kezdve saját költségen, állami finanszírozás nélkül végzik a betegellátást az adott hónapban. Máshol viszont nem használják ki a kvótát, ezért feltétlenül szükséges a rendszer felülvizsgálata – mondta Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke. – Eleve elutasítjuk ezt a korlátozást, de ha a megszüntetésére nincs lehetőség, legalább változtatni kell rajta – tette hozzá. S leszögezte, kérdés persze, hogy miként lehet megfelelően újraosztani a keretet a nyári hónapok teljesítményadatai alapján, hiszen ezen időszakban mindig kisebb a betegforgalom, ráadásul az eltérés intézményenként változó mértékű. Az április 1-jétől hatályos kórházi ágyszámcsökkentést és struktúraátalakítást követő három hónap, azaz április, május és június tapasztalatai alapján vizsgálják felül a rendszert. A módosításokról várhatóan augusztusban születik döntés – közölték a szaktárca sajtóosztályán. Elismerték, az országos teljesítménykeretet nem növelik, csak az intézmények közötti elosztáson változtatnak. Hozzátették, hogy a többletfeladatot ellátó intézményeknek július, augusztus és szeptember hónapra kiegészítő díjazást juttatnak.
A lapunk által megkérdezett, név nélkül nyilatkozó szakemberek szerint a teljesítménykeretek felülvizsgálatától nem remélhető, hogy érdemben csökken az utóbbi időben hosszúra nyúlt várakozási idő.
Zseniálisak, így istenítette nyilvánosan Magyar Péter az EP-képviselőit, a hangfelvételen viszont példátlanul mocskolta őket