A britek elmenekülnek hazájukból

Számos okot sorolnak fel az érintettek, amikor rákérdeznek a statisztikai hivatalban arra, miért hagyják el hazájukat. Van, aki a nehéz elhelyezkedést bírálja, mások a rémisztően magas bűnözési rátát országszerte, megint mások pedig a zord időjárást. Mindezek miatt tavaly 385 ezer ember mondott búcsút az Egyesült Királyságnak.

2007. 08. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a távozók helyére 574 ezren érkeztek, a jelenség mégis riasztó, főként az angol nemzet sorsáért aggódóknak. A 2006-ban távozók ugyanis többen voltak, mint bármikor a statisztikák szerint. Most becslések szerint 60 587 000 ember lakik Nagy-Britannia és Észak-Írország területén, egyre változatosabb nemzetiségi kavalkádban. Persze nem biztos, hogy mindenki megtalálta a számítását a szigeteken. A kelet-európai bevándorlók egy része néhány hónap után hazatér, ám nagy részük ott marad, míg a többek között tőlük idegenkedő született angolok továbbállnak.
Célországaik természetesen elsősorban egykori gyarmatbirodalmuk kiemelt csodái. Ausztrália, Új-Zéland, Kanada, az Egyesült Államok vagy Dél-Afrika mind az első tíz között van, ahol a britek letelepszenek a BBC kimutatása szerint. Ott van ugyanakkor Spanyolország, Franciaország, Hollandia, Németország és az Egyesült Arab Emírségek is a listán, ahol pedig az angol anyanyelvűeknek nehezebb a beilleszkedés, és néhány országban még az eső is hasonlóan sokat esik, mint odahaza. Egy kivándorlással foglalkozó cég vezetője, Dean Morgan a brit közszolgálati adónak elmondta, a mostani rossz időjárás miatt rengetegen adták be emigrációs kérelmüket és külföldi munkavállalással kapcsolatos tanácsokért fordultak hozzájuk. Morgan szerint emellett a bűnözés, valamint a gazdasági lehetőségek iránti aggodalom vezet ahhoz, hogy az emberek elhagyják Nagy-Britanniát. Azt az országközösséget, amely sokak számára a lehetőségek netovábbja, és évről évre egyre növekvő illegális bevándorlással küzd.
A nemzetiségi térképre pillantva a már ötven éve megszűnt gyarmatbirodalom képe még mindig kirajzolódik. Az ausztrálok egy részének máig van brit útlevele, úgyszintén az új-zélandiaknak is. Nem meglepő egy brit világfi számára, ha Brisbane-ben születik, Hongkongban dolgozik, Szingapúrban jár egyetemre, s később Kanadában telepszik le, néhány órás repülőútra a Floridában nyugdíjasként élő szüleitől. Amíg azonban ez a jelenség az ötvenes évekig bezárólag egyértelműen a brit világbirodalom hatalmát volt hivatva bizonyítani, mára inkább menekülésnek tűnik a rossz klímájú, erőszakos és koszos óhazából.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.