A vizitdíj nem gyógyír a hálapénzre

Az SZDSZ az egészségbiztosítási rendszer tervezett átalakításától reméli a hálapénz megszűnését. Szakértők azonban arra hívják fel a figyelmet, hogy a paraszolvencia visszaszorításához sokrétű kormányzati intézkedéssorozat lenne szükséges, ám ennek egyelőre nyomát sem látják.

2007. 08. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ön dönt: hálapénz vagy vizitdíj. Mikola- és Orbán-féle boríték vagy pedig átlátható, kezelhető, igazságos rendszer – mondta sajtótájékoztatóján Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője, koalíciós egyeztetésért felelős államtitkár. Szerinte ez a kérdés odáig vezet: akarunk-e a jelenleginél jobb, működőképesebb Magyarországot, vagy minden maradjon a régiben. Horn szerint a Fidesz nyilatkozatai arra utalnak, hogy az ellenzék a változatlanság híve. A kormánynak meggyőződése azonban, hogy az egészségügyben elkerülhetetlen az átalakítás. A rendszer csak akkor szolgálja a betegek érdekeit, ha értük folyik a verseny – szögezte le.
– Már eddig is sokat tettünk a hálapénz visszaszorításáért, bevezettük a vizitdíjat, és támogattuk az egynapos sebészeti ellátást, de a legfontosabb lépés még hátravan. Valójában a biztosítási rendszer átalakításától remélhető a paraszolvencia megszűnése – ezt már Horváth Ágnes egészségügyi miniszter mondta. Úgy fogalmazott: el kell döntenünk, fizetjük-e tovább a hálapénzt, és elfogadjuk-e az ezzel járó bizonytalanságot, igazságtalanságot, kiszolgáltatottságot.
Sinkó Eszter, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának szakértője viszont arra figyelmeztet: a biztosítási rendszer tervezett átalakítása önmagában biztosan nem képes a hálapénz megszüntetésére. Ehhez sokrétű kiegészítő intézkedéseket kellene hoznia a kormánynak, ám egyelőre ennek nem láthatók jelei. Hangsúlyozta: a hálapénz mélyen beivódott az emberekbe, amin nehéz lesz változtatni, főként olyan helyzetben, amelyikben a normaszegés általánossá vált a társadalomban. Sinkó szerint vannak olyan intézkedések, amelyeket az új, több-biztosítós rendszerben meg kell tenni ahhoz, hogy a hálapénzhelyzet ne romoljon. Ilyen például a szabad intézményválasztás rendjének fenntartása. Hasonlóképpen gondolkodik Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke is. Mint mondta, nem a biztosítási rendszer jellegétől függ, van-e Magyarországon hálapénz. Ő is komplex intézkedéscsomag meghozatalát tartaná szükségesnek, amelynek elengedhetetlen része lenne az orvosi bérek jelentős emelése is. Varga ugyanakkor úgy érzi, az utóbbi időszakban csökkent valamelyest a hálapénz. Ez szerinte a vizitdíj lélektani hatásával, az orvos-beteg találkozások számának vizitdíj miatti csökkenésével és a lakosság anyagi helyzetének általános romlásával magyarázható.
Más szakértők arra is felhívták a figyelmet, hogy az elmúlt időszak kormányzati intézkedései éppen a hálapénz gyakoriságát növelték. Példaként említették a kórházi ágyszámcsökkentést, amellyel párhuzamosan jelentősen csökkentették a társadalombiztosítási finanszírozás mellett ellátható betegek számát, aminek következtében drasztikusan nőttek a várólisták. Mindez pedig ahhoz vezet, hogy sokan pénzért igyekeznek mielőbbi ellátáshoz jutni.

Lemondana a többletbevételről. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház igazgató főorvosa, Csiba Gábor szívesen lemondana a vizit- és napidíjból származó többletbevételről, ha az intézmény viszszakapná az első félévi gazdálkodását sújtó elvonást. A két összeg nagyságrendileg különbözik. A vizitdíjból és a napidíjból befolyó összeg havi 10-11 millió forintra tehető. Ez az intézménynél marad. Csakhogy az első hat hónapban a finanszírozási elvonás összesen 541 millió forintot tett ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.