Bölcsészek ötvenhatról

2007. 08. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Memoárokból, interjúkból, dokumentumokból állnak össze az Akkor is karácsony volt című Dobos Marianne-kötetek, amelyek több tételben vallanak újabb kori történelmünk három sorsfordító és sorsdöntő dátumáról, 1944-ről, 1956-ról és 1989-ről. A középső könyv azt a dátumot foglalja alcímébe, amely az írónőnek és az általa megszólaltatott jeles személyiségeknek is a legfontosabb évszáma: 1956-ot.
Dobos Marianne megindítóan személyes, ugyanakkor József Attila-i értelemben is pontos és szép látleletet ad a legtisztább magyar forradalomról, a magyar történelem újkori szakaszairól és az író saját személyes sorsáról is. Ez utóbbi szegmens modellt ad hazánkról, Magyarországról, a nemzetről, amelyet Dobos Marianne olykor bírálva, olykor rajongva, dicsőségében, gyalázatában is szeret. Megtudjuk, hogy a könyv alkotóját 1956. október 23-án életre szóló élmény nyűgözte le: részt vett Szabó Lőrinc és Illyés Gyula miskolci irodalmi estjén, így 1957-ben, bár kitűnőre érettségizett, nem vették föl a bölcsészkarra. Ám jelentős mértékben azért sem kerülhetett be arra az egyetemi karra, ahol az eljövendő középiskolás nemzedékek tanárait képezték ki, mert anyai nagybátyja, a legendás Rőmer mérnök először recski internált, majd munkástanácselnök volt. Dobos Marianne pótfelvételi vizsgán jutott el a miskolci Nehézipari Műszaki Egyetemre, az egyetlen helyre, ahová közvetlenül a forradalom után klerikális, reakciós múlttal és családi háttérrel egyáltalán reménye lehetett a bekerülésre. A törékeny lány – később Kabdebó Lóránt irodalomtörténész-professzor hitvese – nemcsak hogy megállta a helyét a „férfias” pályán, hanem szellemi, erkölcsi muníciót is kapott egy gyakorlati foglalkozáson. Egy mozdonyvezetővel beszélgetett, aki ismerte a legendás Rőmer mérnököt. A bátor ember azzal búcsúzott el tőle: „De sose felejtse el a nagybátyját, sose felejtse el 1956-ot!”
E szellemi örökség iránymutató volt a „humán önmagához” két évtized múltán visszatért Dobos Marianne számára, aki először különleges mélyinterjúkkal hívta föl magára a szakma figyelmét. Az Akkor is karácsony volt regényfolyammá összeszerkesztve, szabálytalan, modern, mozaikos prózafolyamként mutatja meg újabb kori félmúltunkat, elsősorban 1956-ot az olvasó nagy gyönyörűségére. A könyvben tallózva izgalmasnak tarthatja a szakmabeli és a laikus olvasó is azt a beszélgetést, amelyet Dobos Marianne férjével, Kabdebó Lóránttal folytat. Dobos 1956-ban ismerte meg Szabó Lőrincet, 1963-ban a későbbi Szabó Lőrinc-kutató Kabdebó Lórántot, akikkel négy évtizede él „szellemi bigámiában”. A forradalom emléke a professzor életművét is meghatározta, mind a reakciós Szabó Lőrinc kutatójaként, mind a népi írók műveinek szerkesztőjeként, szellemi mentoraként. A kötetekben szerepelnek részletek Németh László, Illyés Gyula írásaiból, a forradalomnak elkötelezett szerzetesekkel (Végvári Vazul) és apácákkal (Beatrix nővér), a bátyja hősi halálát feldolgozni kényszerülő nővel (Takácsné Oláh Judit), írókkal (Hárs Ernő, Kabdebó Tamás), képzőművészekkel (Schéner Mihály) készített interjúk, riportok, róluk szóló ihletett esszék. Sűrítetten foglalja össze a művek szellemiségét a mottóként választott Meglepetések című Szabó Lőrinc-vers egyik strófája: „Tíz nap szabadság? Tizenegy! / Csók, szívre, minden pillanat! / És nem volt többé szégyen az / Hogy a magyar nép fia vagy.”
(Dobos Marianne: Akkor is karácsony volt, 1944. Bölcsészek 1956-ról. Ádventre várva, 1989. Bíbor Kiadó; I és É Bt., Budapest, 2002, 2004, 2006. A kötetek ára: 2400, 3167 és 2790 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.